Malatyalı Düşünürler Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Niyazi Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte “Niyazi-i Mısri el Malati ve Hamdi-i Vani el-Malati’nin Düşünce Dünyası” başlıklı bir panel düzenlendi.

Malatyalı Düşünürler Anlatıldı Malatya Haber

Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’ndaki etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Kahraman, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinlik, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra sahne alan Malatya Tasavvuf Musikisi Yaşatma ve Koruma Derneği Korusu’nun sunduğu ve Niyazi-i Mısri’nin bestelenmiş şiirlerinin seslendirildiği müzik dinletisine geçildi.

Eğitimci Hamdi Hamit Polat’ın oturum başkanlığı yaptığı panelde, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatcı, Niyazi-i Mısri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altunkaya ve Araştırmacı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar birer sunum yaptı. Edebiyat tarihinde, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Niyazi-i Mısri, Mevlana ve Muhyiddin İbn Arabi gibi büyük şahsiyetlerin önemine vurgu yapan konuşmacılar, Niyazi-i Mısri el-Malati’nin ise adeta bunların bileşkesi olduğunu belirtti. Niyazi-i Mısri el-Malati’nin tasavvuf dünyasının önde gelen bir ismi olduğunu, bu yolda çileli bir hayat yaşadığını ifade eden konuşmacılar, 1918 yılında yaşanan sıkıntılar sırasında Şanlıurfa’dan Malatya’ya gelen Hamdi-i Vani el-Malati’nin ise hem tıbbi hem de tasavvufi ilimler konusunda iyi bir ilim adamı ve mütefekkir olduğunu, ancak bu düşünürün çok bilinmediğini söyledi.

Niyazi-i Mısri el Malati ve Hamdi-i Vani el-Malati’nin, düşünce dünyası hakkında detaylı konuşmaların yapıldığı panelin sonunda, panelistlere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir tarafından plaket ve hediye paketi takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 715
Bu Ay : 6616
Toplam : 6616

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom