İslam'da Kardeşlik Bilinci

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde Ensar Vakfı tarafından düzenlenen ‘İslam’da kardeşlik bilinci’ konulu konferansa ilgi oldukça fazlaydı.

İslam'da Kardeşlik Bilinci Malatya İlçe

Doğanşehir Belediyesi Düğün Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı- Yazar Ramazan Kayan katılırken konferans yoğun ilgi nedeniyle 3 ayrı seans olarak yapıldı. Merkez Karşıyaka Cami imamı Sait Yetiş tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansta açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Doğanşehir Şubesi Başkanı Osman Şen, vakfın faaliyetleri hakkından katılımcılara bilgiler verdi. Açılış konuşmasının ardından geçilen konferansta Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, toplumun en çok muhtaç olduğu kardeşlik olduğunu belirterek, “İslami ailenin, komşuluğun ve kardeşliğinin yaşanması durumunda hem sorunlara çare üretilen ve huzurlu ilişkilerin yaşanmasına ortam hazırlandığını, hem de bu güzel örneklerin insanların hidayetlerine vesile olduğunu göreceksiniz. Rabbimizin nimetleri sayılamayacak kadar çoktur. O bizi kardeşlik ile de nimetlendirdi ve kardeşlikle rızıklandık. Husumetin yerini uhuvvet aldı. Ülfet, nefretin önüne geçti. Muhabbet adavete galebe çaldı. Öyle muazzam bir nimet ki, yeryüzünün tüm imkanlarını devreye koymakla kazanılamayacak bir nimet. İbadetlerimiz kardeşçe bir hayata çağrı yapıyor. Amellerimiz kardeşliği öngörüyor. İbadetlerle oluşan ve olgunlaşan kardeşlik, kulluk ve kardeşlik iç içe.Kardeşlik ibadet bilinci ile yaşanacak” şeklinde konuştu. Yurt dışında birçok İslam ülkelerini ziyaret ettiğini belirten Kayan, “Yardıma muhtaç insanlara yardım ederek Allah’ın bize bahşettiği sınavı ancak başarı ile geçeriz. İslam’ın hangi şartı, farizası, emri ele alınırsa kardeşlik boyutunun, kardeşlik temasının işlendiğini görmek mümkün. İbadetlerimizi kardeşlik bağlantılı tefekkür ettiğimizde önemli mesajlar alacağımız muhakkak. İbadetlerin hikmetlerinden biri de kardeşliği canlı ve dinamik kılmaktır. Kardeşlik bilinci, İslami bir zorunluluktur. Kardeşlik bilinci, seviyeli bir İslam toplumunun gerek şartıdır. Kardeşlik bilinci, bütünleşme, 'birlikte var olmak' bilincidir. Dünya üzerindeki Müslümanlar bizlere muhtaçtır. Onlara yardım etmenin bizler için imtihandır” diye konuştu.
Konferansa Doğanşehir Kaymakamı Memiş İnan, Belediye Başkanı Vahap Küçük, Ensar Vakfı yöneticileri ve Doğanşehirliler katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 215
Bu Ay : 1533
Toplam : 1533

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom