Sahte Gübre Uyarısı Yapıldı

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, mevsim gereğince tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeni ile gübre sektörünün hareketlendiğine dikkat çekerek, sahte veya taklit gübre almamalarını söyledi.

Sahte Gübre Uyarısı Yapıldı Malatya Ekonomi

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle sahte ve taklit gübre ürünlerine karşı vatandaşları uyardı.

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, mevsim gereğince tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeni ile gübre sektörünün hareketlendiğine dikkat çekerek, bu hareketliliği fırsat bilen kötü niyetli kişilerin, piyasaya sahte ve taklit ürünler arz edebileceklerini belirterek, vatandaşları uyardı. Selvi, “Bu kişilerin daha çok üretici firmalarca yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri geçmiş yıllardaki uygulamalarda görülmüştür. Piyasaya güvenli ürün arzının sağlanarak çiftçilerin ve firmaların olası mağduriyetlerinin önlenebilmesi, sahte ve taklit ürünlerin piyasaya arzının engellenmesi önemlidir. Bu noktada üretici/ithalatçı firma ile satış sözleşmesi bulunmadan ürün pazarlayan dağıtıcıların tespit edilmesi halinde satış yerleri ve depolarında bulunan ürünlerden numune alınacak ve ürünleri temin ettikleri firmaları ispat etmeleri istenecektir. İspat edemeyen ve belge sunamayan satış yerlerindeki ürünler derhal yed-i emine alınarak üretici/ithalatçı firması ile irtibata geçilerek mevzuata ve 4703 sayılı kanuna göre işlem yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Selvi, çiftçilerin gübre alırken tescil belgesi, lisans belgesi, etiket örneği ve üretici firma ile olan satış sözleşmesi hususlarına dikkat etmesi gerektiğini aktardı. Selvi, “Yapılan denetimler sonucunda taklit ve sahte gübre pazarlayan dağıtıcıların genellikle üretici firması ile dağıtıcılık sözleşmesi olmadan ürün pazarladıkları gözlemlenmektedir. Bu nedenle çiftçilerimiz gübre alırken alacakları ürünün, Bakanlığımızca onaylı (tescil belgesi, lisans belgesi, etiket örneği ve üretici firma ile olan satış sözleşmesi mevcut olan) ürünler olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan dağıtıcılardan, kamyon vb. araçlarla seyyar ürün satışı yapan kişilerden ürün alınmamalıdır. Bu durumdaki satıcıların derhal İl veya İlçe Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz toprak analizi yaptırmadan gübre kullanmamalıdır. Bilinçsizce gübre kullanımı ekonomik olmayıp, çevresel ve tarımsal açıdan birçok sorunları beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom