Dünya İşitme Günün'de Anlamlı Gösteri

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Şehir Tiyatroları (MBŞT), Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla özel bir tiyatro gösterimi gerçekleştirdi.

Dünya İşitme Günün'de Anlamlı Gösteri Malatya Haber

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde bulunan MBŞT Kenan Işık Tiyatro Atölyesi’nde yapılan gösterime İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Yeşilay Cemiyeti yetkilileri ile bir grup öğrenci katıldı. Bir işitme engellinin yaşadıklarını konu alan ve MBŞT oyuncularının sahnelediği “Beni Hayata Kat” adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

Katılımcılar, oyuna olan beğenilerini dile getirerek, MBŞT Genel Sanat Yönetmeni Burak Gün’e ve oyunculara teşekkür etti. MBŞT tarafından yapılan tiyatro gösteriminin, Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen etkinliklere katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi. Yenidoğan bebeklerin işitme taramasının yapılmasının önemine dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiği kaydedildi.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’de 2004 yılında kampanya olarak başlatılan işime taraması, daha sonra Ulusal Yeni Doğan İşitme Taraması Programı’na dönüştürülerek, tüm bebeklerin doğum hastanelerinden taburcu olmadan önce işitmelerinin güvenli ve doğru olarak test edilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Yenidoğan işitme taraması ile hedeflenen, işitme engeli ile doğan bebekleri doğumdan kısa süre sonra belirlemek, 3 aylık olmadan işitme testlerini tamamlamak, işitme engeli tanısı alanlara 6 aylık olmadan gerekli müdahalede bulunmaktır.

Doğduktan sonra en geç 6 ay içinde işitme engeli tanısı konan ve işitme cihazı uygulanıp, işitme ve konuşma eğitimi alan bebeklerin konuşma becerisi, normal işiten yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebiliyor. Erken işitme kaybı tanısı konulup, erken eğitilen bebeklerin, lisan gelişimine paralel olarak zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerinin de olumlu etkilendiğinin unutulmaması gerektiği vurgulanıyor.

YEŞİLAY HAFTASI İLE BİRLİKTE KUTLANDI

“1-7 Mart Yeşilay Haftası” ve “7-13 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” olması münasebeti ile düzenlenen yürüyüşün teması ise“İşitme Kaybı Kaderiniz Değildir”, “Rahat Bir nefes için Harekete geçin” ve “Bağımlılıkla Mücadele” olarak belirlenmişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom