CHP'de neler oluyor!

CHP'nin yeni kurultayında Onur Öymen'in yönetimden çıkarılması Kılıçdaroğlu'nun başkan yardımcılığına getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor

CHP'de neler oluyor! Malatya Siyaset

Öymen gidiyor, Kılıçdaroğlu geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in açıklamalarının ardından yaşanan Dersim krizi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün başlattığı siyasi hareket ile Aleviler'in yeni parti kurma girişimleri CHP kulislerini hareketlendirdi.

MYK değişiyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 21 Aralık 2008'deki kurultayda kabul edilen ve başkanlık sistemine benzetilen yeni yönetim modeli getiren tüzük değişikliğini uygulamaya hazırlanıyor. Geçen seneki kurultayda kabul edilmesine rağmen uygulamaya konulmayan yeni tüzük, partinin Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) değiştiriyor. Yeni tüzük, genel sekreterliğin temsili makam haline gelmesini, genel saymanlık ile genel sekreter yardımcılıklarının ise lağvedilmesini öngörüyor.

Başkanlık modeline uygun

AK Parti'de uygulanan başkanlık modeline benzeyen yapıya göre, MYK'da 13 başkan yardımcısı yer alacak. Başkan yardımcılarının belirlenmesine Baykal karar verecek. Yerel seçim sonrası Baykal'ın yeni tüzük gereği, bu görevlendirmeleri yapması bekleniyordu ama CHP lideri, yeniden yapılandırmayı bekletti. Ancak Dersim krizi nedeni ile parti yönetimine özellikle Aleviler’den gelen tepkilerin yanı sıra Sarıgül hareketi ile Aleviler'in yeni parti kurma girişimleri bu yapılanmayı yeniden gündeme getirdi. Yeni yönetim, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin gündeminin ilk sırasında yer alıyor.

Sessiz bekleyişin nedeni

CHP içinden "muhalif sesin" çıkmamasının bir nedeni de bu yönetim değişikliği. Partinin ileri gelen isimleri yeni yönetimde yer alma beklentisi içinde. Kurultay hesaplarının yanı sıra genel seçimlere kısa süre kalması da CHP'deki sessizliğin ikinci nedeni.

Gençleşme beklentisi

Baykal, yeni yönetim için ilkbahar başında yapılması gereken yeni kurultayı bekliyor. Beklentiler ise, bu yapılanma gereği parti yönetiminin "gençleştirilmesi" yönünde. CHP kurultayında yeni yönetim oluşumu, genel başkanın delegelere "blok liste" sunması ile gerçekleşiyor. Delegeler tek liste halinde sunulan adaylardan istemediklerini eğer blok halinde çizerlerse bu isim yönetimde yer alamıyor.

Öymen listede olmayacak

Baykal'ın Dersim krizinin ardından sahip çıkmasına rağmen CHP Genel Başkan Yardıncısı Onur Öymen'in kurultaya sunulacak listede yer alması beklenmiyor. Öymen, listede yer alsa bile kulislerde "çizik operasyonu" olacağı konuşuluyor. Baykal'ın, seçim öncesi bu son kurultayda olumsuz bir görüntü vermek istemediği, bu nedenle Öymen'in "parti yönetiminin gençleşmesi" gerekçesiyle yönetimde yer almayacağına işaret ediliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu başkan yardımcısı gibi

Tüzük değişikliğinin ardından MYK'ya girmesi beklenen isimlerin başında CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu geliyordu. Dersim krizinin diğer tarafı olan Kılıçdaroğlu'nun genel başkan yardımcısı olarak yeni yönetime girmesine artık kesin gözüyle bakılıyor. Baykal'ın bu hamle ile "küskün" Aleviler’in gönlünü alacağı da ifade ediliyor.

BUGÜN

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 253
Bu Ay : 4051
Toplam : 4051

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom