28 Şubat'ı Canlandırdılar

Yeşilyurt Belediye Tiyatrosu’nun sahnelediği ve 28 Şubat sürecinde yaşanılanların anlatıldığı "Vicdansızlar" tiyatro oyunu ve “Hangi Özgürlük” adlı kısa sinema filmi seyircilerden büyük beğeni topladı.

28 Şubat'ı Canlandırdılar Malatya Kültür-Sanat

28 Şubat sürecinin insan ve toplum yaşamında ortaya koyduğu travmayı anlatan “Hangi Özgürlük” adlı kısa sinema filmi ve ‘Vicdansızlar' isimli tiyatro oyunu büyük ilgi gördü. 28 Şubat döneminde yaşananların konu edildiği tiyatro oyununda duygusal anlar yaşandı. Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tiyatro Ekibi ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından büyük bir gayret ve özveri ile hazırlanan dokuz dakikalık “Hangi Özgürlük” adlı kısa sinema filmi ve ‘Vicdansızlar' isimli oyun Sabancı Kültür Merkezi’nde izleyicisi ile buluştu.

Tiyatro oyunu öncesinde 28 Şubat döneminde yaşanan fişleme, başörtü meselesi ile gelen ayrımcı uygulamalar, başörtülü öğrencilerin okullardan atılması, çok sayıda kamu personeli işinden ayrılmak zorunda bırakılması ve insan hakları ihlallerini anlatan ve Yönetmenliğini İsa Yumuk ve Ömer Konakçı’nın yaptığı “Hangi Özgürlük” adlı kısa sinema film gösterimi büyük beğeni aldı. Eğitim Bir-Sen'in "Ödenmiş Bedel" kitabından uyarlanan, yönetmenliğini Ömer Konakçı'nın yaptığı oyunda İrem İlhan, Taner İstek, Sema Küllü, M. Tolga Tunç, Nihal Yakar ve Muhterem Çoban rol aldı. Tek perdelik ‘Vicdansızlar' adlı oyun sırasında zaman zaman duygu dolu anlar yaşanırken, bazı izleyiciler gözyaşlarına hakim olamadı.

28 Şubat dönemini çok iyi anlatan tiyatro oyunu nedeniyle Yeşilyurt Belediyesi ve tiyatro grubunu kutlayan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, 28 Şubat sürecini çok iyi özetleyen bir oyun izlediklerini ifade ederek, bir daha bu gibi acıların yaşanmamasını temenni etti.

“HAK, İNANÇ VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise “Hangi Özgürlük” adlı kısa sinema filmi ve "Vicdansızlar" adlı tiyatro oyununa gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Büyük baskı ve acıların yaşandığı 28 Şubat dönemini sanatsal bir faaliyetle anlatmak istediklerini ifade eden Polat, “Uzun bir çalışma döneminden sonra izleyiciyle buluşan bu oyunumuzun sadece yerelde değil, ulusal anlamda da sahnelenmesi için elimizden geleni yapacağız. Etkinliğimizde bizi yalnız bırakmayan Bakan Yardımcımız başta olmak üzere protokol üyelerine ve Malatyalılara çok teşekkür ediyorum. 28 Şubat'ta başörtülü kızlarımızın yaşadıkları mağduriyetler ortada.

Ayrıca o günleri bilfiil yaşamış çok kıymetli isimler de bugünkü oyunda bizleri yalnız bırakmadılar. Ortaya atılan iftiralar ve baskı neticesinde o günlerin bedelini 11 yıl cezaevinde yatarak bedelini ödeyen Zekeriya Şengöz ağabeyimizle birlikte bugünkü oyunu izledik. Bizler kendisinden din, vatan, millet sevdasını öğrendik. Tiyatro oyununda ifade edildiği üzere hak, inanç ve özgürlüklerimizden asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi'ye günün anısına YEKSAM öğrencileri tarafından yapılan "elif-vav "tablosu hediye etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom