Artık Ekmekler İsraf Edilmiycek

Günlük ortalama 5 milyon ekmeğin çöpe gittiği Türkiye’de yaşanan ekmek israfının önüne geçmek için Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve CEKUD Derneği Sofrada Sıfır Artık Projesi ve “Unutma, sen israf ettiğin için başkaları aç kalıyor" sloganıyla farkındalık oluşturuyor.

Artık Ekmekler İsraf Edilmiycek Malatya Haber

Proje kapsamında 30 okulda eğitim seminerleri düzenleniyor.

Fethi Gemuhluoğlu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitim toplantısına Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, başkan yardımcıları, birim müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Malatya Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erhan Berk, CEKUD Malatya Yönetim Kurul Üyesi İbrahim Önel, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. ÇEKUD Malatya Yönetim Kurul Üyesi İbrahim Önel, israfın birçok boyutunun olduğunu ifade ederek, projenin amacından bahsetti.

Önel, “İsraf gereksiz yere para, zaman, emek harcamak ve savurganlık yapmaktır. Dinimiz israfı yasaklamıştır. Günümüzde ülkemizde ve dünyada korkunç düzeyde tüketim çılgınlığı yaşanmakta, bu durum küresel ekonomik krizlere yol açmaktadır. Herkes evinde israfı önlerse ekonomik krizler yaşanmayacaktır. Türkiye'de günde 6 milyona yakın ekmek israfı yaşanıyor, ekonomik değer olarak dikkate aldığımızda 500 bin ton buğdayı çöpe atıyoruz. Ülkemizde bir yılda iki milyara yakın ekmek israf edilmekte, bunun parasal karşılığı ise 1,5 milyar TL'dir. Biz bu parayla 80 hastane, 500 okul yapabiliriz" şeklinde konuştu.

POLAT: “İSRAFSIZ BİR HAYAT BİZİM HEDEFİMİZDİR"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ekmek israfına dikkat çekmek, toplumsal duyarlılığı artırmak adına bu projeyi başlattıklarını kaydetti. Polat, "Bir toplumun sosyal, kültürel ve çevreyle ilgili duyarlılık seviyesi o toplum gelişme düzeyini gösterir. İsrafsız bir hayat hedefimiz olmalı. Cenab-ı Allah A-Raf Suresi 31.ayette, ‘Ey Ademoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez’ diye emretmektedir. Toplum olarak israfın önüne geçmeliyiz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve CEKUD Derneği ile ortaklaşa olarak duyarlılığı artırmak adına bu çalışmayı başlattık. Okullarımızda israfın önlenmesine yönelik çeşitli eğitimler verilecek. Gençlerimize bu açıdan büyük görev düşmektedir” ifadelerini kullandı.

BABAHANOĞLU: “LÜKS TÜKETİM VE İSRAFTAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇELİM"

İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, lüks tüketimin dünya ve ülke ekonomisine ciddi zararlar verdiğini söyleyerek, lüks tüketim ve israftan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini aktardı. Babahanoğlu, “İktisada ‘İnsanların ihtiyacı sınırsızdır’ diye bir kaide vardır. Bu kaynaklarla insan ihtiyaçlarını uzlaştırdığımız sürece dünyayı mutlu yaşanan bir hale getirebiliriz. Öncelikli sıkıntımız eldeki imkanları har vurup harman savurma düşüncemizdir. Ardından ihtiyacımız olmamasına rağmen tükettiğimiz lüks harcamalardır.

Türkiye'de bir yılda milyarlarca ekmek ne yazık ki çöpe gitmektedir. Bu israfa diğer lüks harcamaları da eklediğimiz zaman gerçekten çok düşündürücü ve çarpıcı rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bizim dinimiz, medeniyetimiz ve geleneklerimizde bunlar yıllar önce anlatılmış, ancak bunlara dikkat etmediğimiz sürece ne toplumdaki sıkıntıları önleyebiliyoruz ne de dünyadaki açlıkla baş edebiliyoruz. Kamu kurumlarında, lüks otellerde ve sofralarımızda israf edilen ekmek miktarlarını düşündüğümüzde dünyada açlıktan ölen üç milyona yakın çocuğumuz olduğunu unutmayalım” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra CEKUD gönüllüsü uzman eğitmenler tarafından öğrencilere ekmek israfının dünyada ve ülkemizde oluşturduğu ekonomik kriz, israfa karşı alınacak önlemler üzerine eğitimler verildi. Programın sonunda Babahanoğlu'na, Polat'a ve Kalay'a projeye sağladıkları desteklerden dolayı plaket verildi. Ayrıca CEKUD Yönetim Kurulu, projeye destek veren Babahanoğlu, Polat ve Kalay adına Yaygın Çolaklı mevkiinde 10'ar adet fidan dikimi gerçekleştirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom