Kayısı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından 'Kayısı sektörü değerlendirme toplantısı' yapıldı.

Kayısı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı Malatya Haber

Malatya İl Ticaret Müdürlüğü'nün düzenlendiği organizasyon kapsamında Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda, açılış konuşmasını yapan Malatya Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, "Ülkemizde üretilen yaş kayısıda yüzde 60'ına, kuru kayısıda da yüzde 80 ile 90'ına yakın üretimine sahip olan ilimiz, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en iyi kayısı üretim merkezi konumundadır" dedi.

Demirbağ, özellikle kayısının pazarlanması ve hak ettiği değeri bulamaması konusunda yaşanan sorunların sadece Malatya'nın değil, çevre il ve ilçelerde üretim yapan paydaşları da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Demirbağ, "11 Şubat 2016 tarihinde Ticaret İl Müdürlüğümüz organizasyonu ile başta Ziraat Odası Başkanları olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası yetkililerinin iştirakleriyle müdürlüğümüzde düzenlenen toplantıda; üretici birliğinin kurulması, kurulacak birliğin ana sözleşmesinin yerel şartlar göz önünde bulundurularak uyumlu hale getirilmesi, özellikle yaş kayısının pazarlanmasında lisanslı depoculukla ilişkilendirilmiş bir yapıya getirilmesi, alan bazlı desteğin birlik üreticilerine sağlanarak birliğe katılımın teşvik edilmesi, kurulacak birlik bünyesinde yerel yönetimlerin, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve ihracatçı birliklerinin yer alması hususlarında görüş birliğine varıldı" diye konuştu.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, "Satışta fazla bir sıkıntımızın olmadığını bütün arkadaşlarımız bilir. Ama fiyatı dengelemede, arz ve talebi dengelemede ciddi sıkıntılarımız var. Bu noktada adımların atılması gerekiyor. Dünyaca ünlü bir kayısının bu fiyat noktasında bu kadar aşağılarda olmaması gerekir. Üreticinin alın terinin, emeğinin, göz nurunun çok ucuz fiyatlara peşkeş çekilmesine de bir Malatyalı ve üretici olarak gönlüm razı değil" diye konuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, "Tarımsal ihracat içindeki pay ama alınan rakamlara göre 344 milyon dolar civarında bir ihracat.

Bu rakam bizim için yeterli midir? Bu kadar önemli bir üründe, bu kadar dünyada sesimizin çıktığı bir üründe bu rakam önemli midir? Bence çok küçük kalıyor. Danimarka'ya bir çalışma gezisine gitmiştim. Kopenhag kentinin çevresinde çiftlikleri gezdik. Hayvan çiftliklerinin hepsinin kenarında küçük kafes sistemi vardı. Ne olduğunu sordum. Mink adından bir kürk hayvanı beslediklerini söylediler. Danimarka, 2,5 milyar dolar gelir elde ediyor. Sadece küçücük bir hayvandan 2,5 milyar dolar gelir sağlanıyor. Burada ise 344 milyon dolar. Tüm Karadeniz Rize'den Kocaeli'ne kadar fındık üretiyor, ihracat 2-2,5 milyar dolar. Bunu tüm Karadeniz üretiyor.

Danimarka'da çiftlikler bunu üretiyor. O zaman bizim üründe değil sorun, biz buna bir katma değer katamıyoruz. Demek ki sorun, ürettiğimiz ürüne katma değer katamadığımız için bunu alıyoruz, kurutuyoruz ya da yaş olarak ihraç ediyoruz.Dünyadaki kooperatiflerin şuanda toplam ciroları 2,5 trilyon dolara erişmiş durumda. Bunun yüzde 50'si sigorta kooperatifleri. İnsanlar sigorta risklerini kooperatif çatısı altında birbirlerine kefalet ederek, birbirlerinin riskini karşılayarak, sigortacılık sistemi bu kooperatif çatısı altında yapılıyor. Benim ülkemde kaç sigorta kooperatifi var? İki tane faaliyette var. Almanya'da bin 100 civarında enerji kooperatifi var" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom