Özbey, Kayısı İle İlgili Rapor Sundu

Ticaret borsalarının sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, kayısıyla ilgili bir rapor sundu.

Özbey, Kayısı İle İlgili Rapor Sundu Malatya Haber

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile konsey üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey bir rapor sundu. Özbey raporda, Malatya’nın 7.137.800 adet meyve veren ağaç sayısı ve 413 bin ton üretimi ile dünyada birinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Özbey, “Türkiye yaş kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı, kuru kayısı üretiminin ise yüzde 95’i Malatya ilinde yapılmaktadır. Yıllar itibariyle yetiştiricilikteki hızlı artış, talebin çok üzerinde bir üretim artışı meydana getirmiştir.

Borsamız ve firmalarımızın tanıtım, reklam konularında yaptıkları büyük gayretler sonucunda kuru kayısı yurt içi satış hacmi yaklaşık yüzde 3’den yüzde 15’e kadar çıkmıştır. 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun, 10’uncu maddesinin beşinci fıkrasına göre yayın kuruluşlarında yayınlanmasında kamu yararı olacağı kanaatiyle, ‘kamu yararına yönelik spot filmler’ gösterilmektedir. Ülkemizde toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanan kamu spotlarının kayısı için hazırlanması ülke ve kamu yararına olacaktır. Kamu spotu hazırlanarak radyo ve televizyonlarda yayınlanması, kamuoyunda stratejik bir ürün için farkındalık oluşturulması ve tüketiminin insan sağlığı açısından öneminin vurgulanması kayısı üreticiliğinin geleceği için bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır.

Bu amaçla, kamu yararı ilkesi doğrultusunda kuru kayısının insan sağlığı açısından önemi ile ülke ekonomisine olan katkısının vurgulanacağı bir kamu spotunun hazırlanması ülkemizde kayısı üretiminin geliştirilmesi, iç tüketimin artırılması ve rekolte fazlalıklarından dolayı meydana gelen fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesinde önemli bir adım olacaktır” ifadelerine yer verdi. Kayısının az olduğu yıllarda Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan gibi ülkelere ait kızıl renkli ve şeker oranı düşük kalitesiz kayısıların Türkiye’ye girişi yapılarak Malatya kayısı adı altında satıldığını belirten Özbey, kalitesiz ürünlerin ülkeye girişi ile Malatya kayısısı imajının da bozulabileceğine vurgu yaptı. Özbey, “Malatya Gümrük müdürlüğüne Kayısı İhtisas Gümrüğü yetkisi verilmek suretiyle teknolojik cihazlarla donatılmış bir gümrük idaresinin etkin kontrolü, İthal eşyasında aranan zorunlu standartların oluşturulması, tüketiciyi ve halk sağlığını koruyacak, düşük kıymet beyanlarını önleyecek etkin bir denetim sağlanmış olacaktır. Ülkemiz açısından ekonomik değeri yüksek stratejik bir ürün olan kayısısının mevsimsel şartlardan olumsuz etkilenmesi sunucu büyük ürün kayıpları yaşadığı yıllarda kayısı sektörünü ikame edecek sistem lisanslı depoculuktur. Malatya Ticaret Borsası bünyesinde kurulması için projesi hazırlanan Elektronik Salon Satış Sistemi, gelişmiş ülkelerdeki borsaların temel yapısını oluşturmakta, ülkemizde de çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle yürürlüğe giren ve bazı bölgelerde uygulanmaya başlayan Lisanslı Depoculuk Faaliyetleri ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsacılığının temelini oluşturmaktadır. Elektronik Salon Satış Sisteminin Bölgemizde uygulanmaya başlanması ile birlikte, Tarım ürünleri alım satım işlemlerine modernizasyon, güvenlik, hız ve standart gelecektir. Dünyada üretim ve ihracat bakımından tekel olan Malatya kayısısının markalaşması ve standarda uygun depolanması ile elektronik ticaret içinde yer alarak gerek yurt içi ve gerekse ihracatı konusunda ticaretinin kolaylaşması için kurulacak lisanslı depo ve ürün borsası sistemi konusunda ilgili bakanlıklar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin maddi ve manevi desteğine ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 79
Bu Ay : 7225
Toplam : 7225

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom