Malatya Özel Bir Şehir

Bir programa katılmak üzere Malatya’ya gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret etti.

Malatya Özel Bir Şehir Malatya Haber

23 Şubat Salı günü gerçekleşen ziyarete; Yeşilyurt Belediye Başkanı H. Ugur Polat ile Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu ve Milli Türk Talebe Birliği yetkilileri de eşlik etti.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Malatya Şubesi ve Milli Türk Talebe Birliği yetkililerinin daveti üzerine Malatya’ya geldiğini belirten milletvekili Metin Külünk, Malatya’nın sevdiği bir şehir olduğunu söyledi. Bir şehre gidilirken şehrin bütün değerleriyle birlikte olmanın çok önem ifade ettiğini belirten Külünk, “Bu vesile ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ederek, Malatya’nın güzelliklerine katkı sağladığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Akşam Erzincan üzerinden Malatya’ya geldim. Şehre girerken, şehir ben buradayım diyor. Özellikle ışıklandırmaların şehre müthiş bir güzellik kattığını fark ettim. Şehirde hayat var dedirtiyor. Şüphesiz bu çalışmaların temelinde Belediye Başkanımızın gayretleri var. Bu vesile ile kendilerini ziyaret edip, gayretlerinden dolayı tebrik etmek ve dinlemek istedik” dedi.

Çıkarılan Büyükşehir Belediyeler Yasası ile Türkiye’ye çok önemli bir değer katıldığının altını çizen Külünk, “Ancak, Büyükşehir Yasası’nda uygulamada ortaya çıkan aksaklıklar ile ilgili olarak içtihatlar, yorumlar yapılması gerek. Bu da Yasama organının görevi. Çünkü Belediye Başkanı arkadaşlarımız büyük bir gayret içerisinde çalışıyorlar. Fakat bu çalışmalar sırasında önlerine çıkan yasal zorlukları onlara bizim aştırmamız gerekiyor. Onun için mutlaka Büyükşehir Yasası üzerinde yeni bir düzenlemenin doğal olarak, sonuç alacak şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çünkü bu ilk defa uyguladığımız bir model. İstanbul, İzmir’de Büyükşehir var ama Anadolu’daki büyükşehirlerle İstanbul aynı ölçekte değil” şeklinde konuştu.

Malatya’nın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olduğunu da kaydeden Milletvekili Metin Külünk, sözlerini şöyle tamamladı: “Malatya çok özel ve farklı bir şehir. Bu vesile ile merhum Turgut Özal’ı anmadan geçmek mümkün değil. Bu şehir bana göre Cumhuriyet tarihindeki en önemli çıkışını Merhum Özal’la yakalamıştır. Ardından ikinci çıkışı sayın Erdoğan’la yakalamıştır. İnanıyorum ki bu çıkışları Malatya’nın artarak devam edecek. İstanbul’daki Malatyalıların Malatya’ya gelip-gittiklerini biliyorum ama biraz daha fazla Malatya’ya yüklenmeleri gerektiğine inanıyorum.”

Çakır: Büyükşehir çok doğru bir karar

Milletvekili Metin Külünk’ü Malatya’da görmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Milletvekili Külünk’e Malatya ile ilgili kısa bilgiler verdi. Büyükşehir Yasası’nı doğru bir karar olarak gördüğünü dile getiren Başkan Çakır, Büyükşehir olduktan sonra Malatya genelinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şehrin genel imar, ulaşım, turizm ve tarım master planları olmak üzere her alanda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Çakır, “Dolayısıyla, Büyükşehir İl’e genel bir bakış getirdi. Tek elden yönetim, daha kaliteli kentleşme adına çok önemliydi. Merkezin yanı sıra kırsala da önemli hizmetler gitti. Geçtiğimiz yıl içerisinde 1200 km yol yaptık. 400 km yolu asfalta hazır hale getirdik. 360 km civarında yol genişletme çalışması yapıldı. 25 tane köprü ve menfez yaptık. 11 ilçemizin tamamının altyapısının yenilenmesi gerekiyor” dedi.

1 milyar 100 milyonluk yatırım hedefledik

İlçelerin altyapısını yenilemek için 3 yıllık bir planlama yaptıklarını belirten Başkan Çakır, özetle şunları söyledi: “Bu planlamada 3 yıl içerisinde 1 milyar 100 milyonluk bir yatırım hedefledik. MASKİ olarak bu sene 180 milyon liralık bir ihale gerçekleştirdik. Bunun içerisinde 5 ilçemizin bütün su ve kanalizasyonun şebekesini yeniliyoruz. Diğerlerinde kısmen su ve kanalizasyon ihalesini yapıyoruz. 11 ilçemizin arıtma tesisi yok, bunların projesi hazırlanıyor. 1150 civarında su deposu var.  Bu depolardan yaklaşık 700’ü otomatik klorlama sistemi ile kontrol edilmekte. Bütün terfi merkezleri yenileniyor. Özet olarak bütün bunlara büyükşehir imkan verdi. Orta ve Uzun vadede bakıldığında kentleşme ve yerel kalkınma anlamında büyükşehir yasası çok doğru bir yasa. Ama bunun daha da güçlendirilmesi, yerele daha fazla yetkinin verilmesi gerekiyor.”

Kayısı ve Kristal

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Milletvekili Metin Külünk’e kuru kayısı ile kayısı kristali hediye etti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 104
Bu Ay : 8984
Toplam : 8984

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom