Escrima'da Derece Sınavları Yapıldı

Malatya’da, savunma sporu olan Escrima’da derece sınavları yapıldı.

Escrima'da Derece Sınavları Yapıldı Malatya Spor

Dünyada savunma sporları denince ilk akla gelen spor dallarından bir tanesi olan ve Türkiye’de 35 ilde toplam 2 binin üzerinde sporcusu olan Escrima’da derece sınavları yapıldı. Toplam 10 derecenin bulunduğu Escrima’da sınavlara 50 kişi katıldı.

3 ayda bir yapılan derece sınavlarında başarılı olan sporcular antrenörlük sınavına girmeye hak kazanıyor. Bu sporu gençler arasında yaymaya çalıştıklarını ifade eden Arnis Kali Escirima Türkiye Federasyon Başkanı Grand Master(Büyük Usta) Mustafa Günaydın, “Bu spor sokaktaki bir insanın kendini savunmasıyla ilgili bir spor. Bu spor her geçen gün Türkiye’de yaygınlaşmaya başladı. Şu anda 35 ilde, 2 binin üzerinde sporcumuz var. Hedefimiz Türkiye Arnis Kali Escrima Federasyonunu Spor Bakanlığına bağlamak. Bunun için çalışmalarımız var. Şu anda İçişleri Bakanlığına bağlıyız. Eğer Spor Bakanlığına bağlanırsak bir bütçemiz oluşacak, bunun için de yurtdışındaki tüm maçlara rahatlıkla gideceğiz” diye konuştu.

Yapılan derece sınavları ile ilgili de konuşan Günaydın, "Escrimada 10 seviyemiz var. Bir sporcu 30 ay boyunca ve her 3 ayda bir sınava tabi tutulmaktadır. Derece atlayan tüm sporcularımız antrenörlük sınavına girmeye hak kazanacaktır. Türkiye’de bu spor dalı yeni olduğu için eğitmen sıkıntımız var. Bundan dolayı biz her yıl antrenörlük-hakemlik semineri düzenliyoruz. Eğitmen antrenör sayısı artıkça sporcu sayısı da artıyor” dedi. Escrima’ya olan ilginin her geçen gün arttığını belirten Günaydın “Hatta il dışından bile bu spor için gelen arkadaşlarımız mevcut. 25 kadar minik kursiyerlerimiz var yaşları 5-14 arası. Şu anda yetişkinler seansımız oldukça dolu. Sporcu sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

Bu hafta 50 sporcunun derece sınavına girdiğini kaydeden Günaydın, “Öğrencilerimizin tamamı derece atladılar. Her öğrencimizin Grand Master ünvanı almaması gibi bir kaide olamaz. Biz de başladığımızda en alt seviyeden başladık. Ama daha sonra yıllarımızı verdik ve Allah nasip etti Grand Master ünvanı aldık. Ben öğrencilerimin dünya çapında sporcu olacaklarına inanıyorum, sporcularımdan çok ümitliyim” diye konuştu.

Malatyalıları da Escrima’ya davet eden Günaydın, “Malatyalılara şunu söylemek istiyorum: Geçekten çeteleşmeler, kavgalar, birilerini sıkıştırıp dövmeler artık sokaklara kadar indi. Eğer çocuklarının kendilerine olan öz güvenlerinin artmasını istiyorlarsa, bir tehlike karşısında çocuklarının kendilerini korumalarını istiyorlarsa bir süreliğine de olsa çocuklarına Kali Escrima eğitimini aldırmaları gerekiyor. Çünkü bu eğitimi alan birisi kolay kolay kendisini ezdirmez” dedi.

2. Kademe Kali Escrima Antrenörü Tuncay Özdemir ise Escrima sporu ile uğraşmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Ben 2006 yılı Mart ayından beri bu sporu yapıyorum. Bu sporu çok seviyorum. Sevmemdeki en büyük etken dışarıda var olan tehlikelerdir. Çünkü bir insanın en büyük koruması kendisidir. Dövüş ve kavga için bu sporu yapmıyoruz. Bu bir hobi, ben bu spora aşığım” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 135
Bu Ay : 5329
Toplam : 5329

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom