Büyükşehir'den Bir Yenilik Daha

Yaklaşık 4 yıl önce kurulan ve bünyesinde birçok faaliyet gerçekleştiren MABESEM, şimdi de Türk Müziği Konservatuvarı kuruyor.

Büyükşehir'den Bir Yenilik Daha Malatya Kültür-Sanat

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Türk Müziği Konservatuvarına sınavla öğrenci alacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezinde (MABESEM) Türk Müziği Konservatuvarı kuruluyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sanat ve Etkinlikler Şube Müdürlüğü tarafından kurulan Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarında (MBTMK) hazırlık çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği belirtilerek, önümüzdeki günlerde faaliyetlerine başlayacağı belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sanat Galerisi içerisinde kurulan konservatuvarda incelemelerde bulunarak, bilgiler verdi. Çakır’ın inceleme gezisine Genel Sekreter Yardımcıları Ertan Mumcu ve Metin Torun ile birlikte daire başkanları ve şube müdürleri de katıldı.

KURSİYERLERE 2 YILLIK EĞİTİM VERİLECEK

Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, kurulan konservatuvarın çalışma sistemi hakkında Çakır’a bilgi verdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarının başlangıçta Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dalında, akabinde de Tasavvuf ve Batı Müziği dalında daha sonra da talebe göre yelpazenin genişletilebileceğini kaydeden Mumcu, “Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle kurulan konservatuvarın eğitim süresi 2 yıl olacak.

Buradaki eğitim süreci sadece teorikle kalmayacak, belediyemiz korolarının prova ve konserlerine katılarak deneyim kazanacaklar. Burada yetişen gençlerimiz aynı zamanda derleme ve araştırma faaliyetleri de yürüterek Malatya’mızın yerel müziğinin geliştirilmesinde ve gelecek kuşaklara taşınmasında önemli bir rol oynayacaklar” şeklinde konuştu.

ÇAKIR: “İLK DEFA KONSERVATUVAR OLUŞTURULUYOR”

Fahri Kayahan Konservatuvar Atölyesinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Çakır, hedeflerinin özellikle çok daha fazla genç ve öğrencilere ulaşmak olduğunu belirterek, farklı bölgelerde yaptıkları farklı çalışmalarla gençleri bu merkezlere çekmeyi planladıklarını söyledi. Belediyeciliğin bir görevi de insanların kültürel faaliyetlere katılmasının sağlanması olduğunu kaydeden Çakır, “Başta gençler olmak üzere insanlarımızın sosyalleşmesi çok önemli. Sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanması ayrı bir önem arz ediyor. Malatya’da ilk defa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı oluşturuyor.

Buradaki temel amacımız hem yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak, bu alanda yetiştirmek hem de müziğimize katkı sağlayarak yerel müziğimizi daha ilerilere götürmek. Kent konseyinin burada olması, kültür evlerimizin olması, sanat sokağının oluşması buradaki sanat merkezini daha güçlü hale getirecek. Burası şehrimizin küçük bir kültür adası şekline dönüşecek. Kademe kademe bu tür faaliyetlerimizi artırıyoruz. Umarım bu konservatuvar da güzel sesler yetişir. Malatya'mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Çakır, atölyede yapılan çalışmaları incelemenin yanı sıra, şef ve kursiyerlerle bilgi alış-verişinde bulunarak, uzun süre sohbet etti. Çakır ayrıca eğitmen ve kursiyerlerle toplu hatıra fotoğrafı da çektirdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Konservatuvarı’na öğrenci alımının sınavla olacağı belirtilirken, detaylı bilgilerin Sanat Merkezi içerisindeki Sanat ve Etkinlikler Şube Müdürlüğünden alınabileceği kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 104
Bu Ay : 8984
Toplam : 8984

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom