Yeni Şampiyonlar Doğuyor

Sultansuyu Tarım İşletmesinde gebe kısraklar tayları doğurmaya başladı. Şuana kadar 53 tay dünyaya gelirken yıl sonuna kadar bu sayı daha da artacak.

Yeni Şampiyonlar Doğuyor Malatya Haber

Yarış pistinde şampiyonluğa koşan Arap atlarının yetiştiği Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesinde şu sıralar doğum heyecanı yaşanıyor. Anaç kısrakların bulunduğu tavlada 2016 yılında 53 tay dünyaya geldi. 30’u dişi olan taylar bir bebek gibi büyütülerek yarış pistlerine kazandırılıyor. Doğumundan itibaren anne sütü içen tayların bakımlarına da önem veriliyor. İlk 6 ay anne sütünün yanı sıra kuru kayısı, üzüm, yulaf, yonca ve arpa gibi gıdalarla takviye edilen taylara özen gösteriliyor.

Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Murat Durmaz, atlarda gebelik süresinin yaklaşık 11 ay olduğunu ve doğumların genelde gece yaşandığını belirtti. Doğumdan yarım saat sonra ayaklanan tayların anne sütü almaya başladığını ifade eden Durmaz, “Taylarda bağışıklık sistemi atlara sadece sütle geçer. Bu yüzden tayların annelerinin ilk sütünü alması çok önemlidir” dedi.

Yeni doğan tayların ilk 6 ay anne sütü aldığını dile getiren Durmaz, 6 aylık olan tayların daha sonra annelerinden ayrılarak erkek ve dişi taylar olmak üzere ayrı tavlalara konulduğunu söyledi. Burada da 1,5 ve 2,5 yaşlarına kadar özenle bakım ve beslenmesi yapılan tayların daha sonra satışa hazır hale getirildiğini ifade etti.

Satılan tayların 6 aylık hazırlık süreci sonrası 3 yaşında yarış pistlerinde koşmaya başladıklarını ifade eden Durmaz, yıl boyunca doğumların süreceği bilgisini verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom