İyi Tarım Uygulamasında Kayıtlar Başlamıştır

Malatya'da "İyi Tarım Uygulaması" için kayıtlar sürüyor. Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, iyi tarım uygulaması ile elde edilen kaliteli ve sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

İyi Tarım Uygulamasında Kayıtlar Başlamıştır Malatya Haber

3 yıldır Malatya’da süren iyi tarım uygulamasında bu yıl içinde kayıtlar sürüyor. Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, iyi tarım uygulamasındaki amacın daha güvenli ve sağlıklı gıda anlamına geldiğini belirterek iyi tarım uygulamasında üreticinin sağlığının korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Günümüzde sağlıklı ürünlerin öneminin daha da arttığını dile getiren Solmaz, bir çok hastalığın sebebinin de sağlıksız ve doğal olmayan ürünlerden kaynaklandığını ifade etti. Malatya’da iyi tarım uygulaması ile kayısıların yüzde 80’ine yakının kaliteli ve sağlıklı olarak üretildiğini belirten Solmaz, ancak iyi tarım uygulaması yapılan bahçelerden elde edilen ürünlerin tezgahlarda satılırken bu yönde bir tanıtımın yapılmamasından şikayetçi olduklarını söyledi.

Üreticiler olarak bu tür bir sıkıntı yaşadıklarını aktaran Solmaz, üreticiler olarak sağlıklı ve güvenli ürünleri yetiştirip tüketiciye sunduklarını ancak tüketiciye bu yönde hiçbir bilgilendirmenin yapılmadığını ifade etti. Zaman zaman kamuoyunu bilgilendirerek tüketicilerde alışveriş yaparken iyi tarım uygulaması ürünlerini seçmelerini istediklerini belirten Solmaz, bu şekilde tüketicinin daha sağlıklı ve güvenli ürünlere ulaşacağını dile getirdi.

Bu yılda iyi tarım uygulaması kayıtlarının başladığını söyleyen Solmaz çiftçilerle sözleşmelerin yapılarak uygulamanın sürdürüleceğini ifade etti. Solmaz, iyi tarım uygulaması ile bahçe ve tarlalarda toprak analizinin düzenli olarak yapıldığını belirterek ayrıca çevre düzenlemesi ile hijyene önem verildiğini söyledi. Ürünlerin tüketiciye sunulmadan kalıntı analizlerinin yapıldığını belirten Solmaz, bu şekilde ürünlerdeki ilaç ve gübre kalıntılarının arındırıldığını kaydetti. İyi tarım uygulaması ile tüketicinin daha temiz, kaliteli ve sağlıklı ürünlere ulaşabildiğini belirten Solmaz, devletin de iyi tarım yapan çiftçilere dönüm başı 50 TL destek vererek sağlığa ne kadar önem verdiğini gösterdiğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom