Pankreas Nakline Hazırlanıyorlar

Yaptığı organ nakilleri ile tüm dünyaya adını duyuran Turgut Özal Tıp Merkezi şimdi de pankreas nakline hazırlanıyor.

Pankreas Nakline Hazırlanıyorlar Malatya İlçe

Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Kaya, tüm hazırlıkların tamamlandığı belirterek, pankreas nakline ilişkin bilgiler verdi. Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Kaya pankreas nakline ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Kaya, Türkiye’de iki merkezde pankreas nakli yapıldığını belirterek, bu merkezlerde geçen yıl 6 ameliyat gerçekleştiğini ifade etti. Üniversitenin geçen yıl pankreas nakli ile ilgili ruhsat aldığını ve bu konudaki hazırlıklarını sürdürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Kaya, “Henüz nakillere başlamadık.

Pankreas nakillerinden önce herkesin yakından bildiği çok ciddi bir sağlık sorunu olarak şeker hastalığından bahsetmek istiyorum. Şeker hastalığı artık hem dünyayı hem ülkemizi tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu haline geldi. Hemen genel bir bilgi olarak şunu söylemek istiyorum. İki tip şeker hastalığı var. Bunlardan birincisi TİP 1 dediğimiz doğuştan gelen ve bir takım eksikliklerden ortaya çıkan şeker hastalığı, diğer de TİP 2 dediğimiz, ileri yaşlarda kilo veya başka birtakım etkenlerle sonradan ortaya çıkan şeker hastalığı. Çok görülen ikinci grubu çeşitli ilaçlarla veya ameliyatlarla tedavi edebiliyoruz.

Yalnız son zamanlarda bunun ameliyatlarla tedavi edilebileceği görülünce bir takım gelişmeler oldu. Biz de merkezimizde 100’ün üzerinde şeker hastasını tedavi ettik ve yüzde 80’e yakın başarı elde ettik. Yani ilaçla tedavi olan bir hastanın, ameliyatla tedavi edilip yüzde 80 oranında başarı sağlanması bizim için önemliydi. Her hastaya yapmıyoruz, mutlaka seçiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Organ nakli ile ilgili bilgiler de veren Prof. Dr. Kaya, “Organ nakli dediğimizde ise, şeker hastasına ne zaman organ nakli veya pankreas nakli gerekiyor? Bu başta söylediğim, anadan doğma gelen TİP 1 dediğimiz diyabet hastalığında pankreas nakli gerekiyor. TİP 1 diyabet için çok büyük bir ihtimalle bu yıl içerisinde veya önümüzdeki süre içeresinde pankreas nakli hastanemizde yapılacak. Şu anda hasta almaya başladık ama tabi her hastaya yapılmıyor.

Böbrek nakli ile birlikte pankreas nakli yapılıyor. Bu türden hastalar var ise bunları şu anda havuzlamaya başladık. Pankreas nakli her TİP1 hastasına yapılmıyor, mutlaka yanında böbrek nakli ihtiyacı da doğmuş olmalı. Bu türden hastaları bulmamız gerekiyor. Bunun için hem endokrinoloji, hem nevroloji hem de cerrahinin bir araya gelip uygun hastayı seçmesi ve karar vermesi gerekiyor. Bu anlamda biraz daha zamana ihtiyacımız var” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 90
Bu Ay : 8970
Toplam : 8970

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom