Özbey Kayısı İhracatını Değerlendirdi

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Gürsel Özbey, geçtiğimiz yıl Ağustos ayı ile bu yıl Ocak ayı arasında Malatya’dan yaklaşık 46 bin ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Özbey Kayısı İhracatını Değerlendirdi Malatya Haber

Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, kuru kayısı piyasasını değerlendirdi. Ocak ayında yaklaşık 5 bin 900 ton bir kuru kayısı ihracatı yapıldığını söyleyen Özbey, “2015 yılında 65 bin ton civarında bir ihracat gerçekleştirildi. Bunun akabinde de hemen hemen 350 milyon dolar civarında bir döviz girdisi sağlandı. 2014 yılında biliyorsunuz Malatya kayısısı yüzde 90’nı doğal afet olan soğuktan etkilenerek yanmıştı. Bu yüzden biz stoklarımızı satarak 2015 mahsulünü Ağustos ayından beri ihraç etmekteyiz. Ağustos ile Ocak ayı arasında 46 bin ton civarında kuru kayısı ihracatımız gerçekleşmiş. Buda her ay 9 bin ton civarında buda elde ki mevcut kuru kayısının biteceğini göstermektedir. Üreticimiz bu konuda her zaman pazarı kontrol etsinler arz talep dengesini iyi takip etsinler. Pazardan hiç çıkmasınlar. Şuan 5 ile 15 lira arasında ürün alınıp satılmaktadır” dedi. 

Uçak krizinin ardından Rusya ile yaşanan sıkıntıların kuru kayısı ihracatını etkilemediğini ifade eden Özbey, “Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra 1 Ocak’tan sonra uygulamış olduğu ambargo yaş meyve ve sebze ile alakalı, Kuru kayısı da şuana kadar ihracatçımızdan veya herhangi bir kaynaktan şikayet gelmedi. Buda ne demektir. Malatyalı kuru kayısıcı ihracatçısı bir şekilde ürünü Rusya pazarına indirmektedir. Ama farklı limanlarda farlı ülkelerde bir şekilde girişini sağlamakta ve şuanda herhangi bir sıkıntı yoktur. Rusya’nın kuru kayısıya bir yasak uygulaması şuanda kulağımıza gelmiş değil” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom