E-Yazışma Projesi Uygulanacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi zaman ve kağıt israfının önüne geçmek için yeni bir uygulama başlatıyor.

E-Yazışma Projesi Uygulanacak Malatya Haber

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından gerekli altyapı hazırlıklarının tamamlandığı E-Yazışma Projesi ile kamu kurumları arasındaki resmi yazışmalar elektronik ortamda yapılacak. 

E- Yazışma, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından kurum ve kuruluşlar arasındaki PTT ve kurye vasıtası ile gönderilecek olan gönderilerde kağıt kullanılmadan elektronik ortamda yürütülmesini amaçlayan bir proje. Elektronik ortamda gönderilecek belgeler için Kayıtlı Elektronik Posta altyapısı kullanılmaktadır. E- Yazışma Projesi kapsamında ortak bir format olan eyp (elektronik yazışma paketi) dosyalarının mail ortamında iletilmesi ile kurumlar arası yazışmalar elektronik olarak sağlanmaktadır. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarını, gönderildiği şekilde koruyan, alıcının kim olduğu kesin olarak tespit edilebilen, içeriğinin kesinlikle değiştirilemeyen, içeriği yasal geçerli, güvenli kesin delil haline getiren bir sistemdir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin bir parçası olan KEP sisteminin Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde devreye alınması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi adına bir KEP adresi temin edilmiş olup, KEP hizmet sağlayıcısı tarafından açılan web servis ile gerekli entegrasyon çalışması tamamlanmıştır. malatyabb@hs01.kep.tr adresinden gerek vatandaşlar, gerekse kamu kurum kuruluşları her türlü yazışmalarını, dilekçelerini bu adres üzerinden Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne gönderebilecekler. Ancak söz konusu sistemin çalışabilmesi için Vatandaşların ve hizmetten faydalanmak isteyenlerin de bir KEP adresinin olması gerekiyor. KEP adresleri, KEP servis sağlayıcılardan veya PTT üzerinden alınabilmektedir. Kayıtlı Elektronik Posta ile kurumlar arası yazışmalar elektronik ortamda sağlanıp zaman ve kağıt tasarrufu sağlanmaktadır. Elektronik postaların gönderildiğine, ulaştığına, okunduğuna dair deliller elde edilmekte ve içerik bütünlüğünü kesin ve değiştirilemez olarak koruyarak inkar edilemezlik bulunmaktadır. Elektronik postalar zaman damgalı elektronik ve mobil imzalı belgeleri içerdiği gibi, gönderim esnasında da elektronik imza atılması ile güvenlik üst düzeye çıkarılmaktadır. Gönderilerin içerikleri, KEP Hizmet Sağlayıcısı tarafından okunamamakta, kopyalanamamaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom