Yüksek Faturalara Tepki

CHP Malatya İl Başkanlığı, yüksek gelen elektrik faturasına tepki gösterdi. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli ve diğer vergilerle birlikte ödenecek tutarın 2 katına çıktığını ifade ederek, elinde bulunan faturayı yaktı.

Yüksek Faturalara Tepki Malatya Haber

CHP Malatya İl Başkanlığı, yüksek gelen elektrik faturalarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli ve diğer vergilerle birlikte ödenecek tutarın 2 katına çıktığın söyledi. Kiraz, “Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın, asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlarımızın ve yine yoksul vatandaşlarımızın faturalar aracılığıyla soyulmasını protesto ediyoruz. Özellikle 2016 Ocak ayında yapılan yeni bir düzenleme ile soygun, faturalar üzerinden bütünleştirilerek devam ediyor. Bu da bizim partimize gelen bir fatura. Bu faturaya baktığımızda ödenmesi gereken elektrik tüketim bedeli 108 lira ancak bizim ödediğimiz para 199 lira. Burada 90 lira fazladan para ödüyoruz. Faturanın üzerinde bedeller belirtilmiş, dağıtım bedeli adı altında bir para alınıyor ve bu fatura sadece 51 lira alınmış. Bu dağıtım bedelinin nereye, nasıl dağıtıldığını hiçbir vatandaşımız bilmeden bu parayı ödemek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Elektrik faturaları üzerinden birçok farkı kesintinin yapıldığını kaydeden Kiraz, alınan bu paraların nereye gittiğini sordu. Kiraz, “Ayrıca farklı kesintiler de var. Elektrik tüketimi 21 lira olarak görülüyor. Dolayısıyla bu para içerisinde hem devlet kar ediyor hem aracı firmalar kar ediyor. Bu ekstradan alınan vergilerle ve farklı katkı paylarıyla vatandaşlarımız soyuluyor. Yine enerji fonuna katkı payı alınıyor nereye harcandığını ve niçin alındığını bilmediğimiz bir para. TRT katkı payı alınıyor, bu devirde devletin de televizyonu olsa bir televizyon kanalına vatandaşın cebinden para aktarma kadar anlamsız bir durum olamaz. Bu paranın da bizlerden kesilmesine karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Tüm bunları topladığımızda vatandaşlarımız faturalar aracılığıyla soyuluyor. Ayrıca kaçak kayıp bedelleri yargı kararıyla tekrar vatandaşlara veriliyor. Bu konuda vatandaşlarımız başvuruda bulunmalı. Bu haksız bir kesinti ve geri ödenmelidir” şeklinde konuştu.

Protestoya katılan bir vatandaş da, “100 liranın 50 lirası avanta para, bu paranın nereye gittiğini de bilmiyoruz. Bizden alınan bu paraları helal etmiyoruz, haram olsun” diyerek tepki gösterdi.
Konuşmalardan sonra vatandaşlar ellerinde bulunan faturaları yaktı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 870
Bu Ay : 5852
Toplam : 5852

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom