Yaşlılar İle Nasıl Bir İletişim Kurulmalı?

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Yaşlılarla İletişim” konulu bir konferans düzenlendi.

Yaşlılar İle Nasıl Bir İletişim Kurulmalı? Malatya Kültür-Sanat

Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Kadın Meclisi Başkanı Saliha Bulut, kadın meclisi üyeleri ve konferansını sunmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Sosyolog Elif Şengönül katıldı. 

Sosyolog Elif Şengönül yaşlılığın kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreç olduğunu söyleyerek, yaşlanmanın sadece biyolojik bir olay olmadığını belirtti. Yaşlılık kavramının bir toplumdan diğerine ve çağa göre farklılık gösterdiğini ifade eden Şengönül,  “Her insanda yaşlanmakla ölmek arasında süren mücadelede, toplumsal ve kültürel etmenler önemli rol oynamaktadır” dedi.

Yaşlılıkla beraber hastalıklarında arttığını söyleyen Şengönül, “Yaşlılar psikolojik olarak çevreye uyumda güçlük çekmektedirler. Yaşlının fiziksel gücünü, işini kaybetmesi, rol değişimi vb. yaşlıyı karamsarlığa itmektedir.   Ayrıca yaşlanma belirtisi olarak eskiye özlem duyma, yeniliğe karşı isteksizlik; kuşaklar arası ayırımı artırmaktadır” dedi.

Yaşlılarla iletişimde hepimize çok büyük görevler düştüğünü vurgulayan Şengönül, hepimizin bir gün yaşlanacağı bilinci ile yaşlılara hoşgörülü davranmamızı, onları sık sık ziyaret etmemiz gerektiğini, yaşlıların bilgelik yönlerinden faydalanmamız ve  hayat tecrübelerini öğrenmeye çalışmamız gerektiğini, “Gençler bilseydi, yaşlılar yapabilseydi” sözünü unutmayarak çevremizdeki yaşlıların birikimlerinden güç almamız gerektiğini vurguladı.

Program sonunda kadın meclisi üyeleri Sosyolog Elif Şengönül’e konu ile ilgili çeşitli sorular yönelttiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 209
Bu Ay : 4007
Toplam : 4007

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom