İlkokullarda Malatya Dersi Okutulacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırladığı projeyle ilkokul öğrencilerine Malatya dersi okutulacak.

İlkokullarda Malatya Dersi Okutulacak Malatya Haber

Malatya’daki ilkokul 2-3 ve 4’ncü sınıflara devam eden toplam 41 bin 500 öğrenciyi kapsayan proje ile idari yapısından iklimine, coğrafyasından doğal güzelliklerine kadar Malatya’nın her yönüyle öğrencilere tanıtılması hedefleniyor. Her sınıfa uygun olarak hazırlanan özel içerikle, ilkokul öğrencilerinin yaşadıkları şehri çok yönlü olarak tanımaları amaçlanıyor. Malatya Dersi kitaplarında sunuş yazıları yer alan Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, dersin önemine vurgu yaptı.

Vali Süleyman Kamçı, doğal güzellikleri, köklü tarihi ve zengin folkloruyla adeta bir açık hava müzesi olan Malatya için Medeniyetin Doğduğu Şehir denilebileceğini kaydetti. Kamçı, “Yapılan arkeolojik çalışmalar gösteriyor ki, insanoğlu yaklaşık 12 bin yıl önce bu topraklarda tarıma başlamış, hayvanları evcilleştirmiş ve ilk bürokratik devleti kurmuştur. Binlerce yıldır bu topraklarda boy gösteren milletler, Fırat ve Beydağı arasında adına ‘Malatya’ denilen görkemli bir medeniyet çınarının büyümesine imkan sağlamıştır.

Geleneklerinden musikisine, el sanatlarından mutfak kültürüne uzayan bir yelpazede tarihe tanıklık eden onlarca milletin izlerini taşıyan Malatya, kültür ve turizm potansiyeli bakımından ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Dolayısıyla Malatya Dersi’nin siz sevgili öğrencilerimize kayısının başkenti olan ilimizi tanıtmak hususunda ciddi bir eksiği gidereceğinden şüphem yoktur” dedi.

"DİLLERE DESTAN ŞEHİR"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Dersi kitaplarında yer alan sunuş yazısında, Malatya'nın 10 bin yılı aşkın tarihi, kadim kültür ve geleneği, 1 milyon 241 bin hektarlık yüz ölçümü, dünyaca ünlü kayısısı, 800 bine yaklaşan nüfusu, çok önemli bilim, devlet, sanat ve düşünce adamları ile manevi kişilikleri, üniversitesi, Turgut Özal Tıp Merkezi, organize sanayi bölgeleri ve daha birçok özelliği ile dillere destan bir şehir olduğunu kaydetti. Sunuş yazısında, öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Çakır, “Değerli öğrenciler, başarının yolu sevgiden, sevginin yolu bilmekten ve bilginin yolu da çok okumaktan geçer. Eminim ki elinizdeki bu kitap ile şehrimize dair birçok ayrıntıyı öğrenecek, öğrendikçe şehrimize olan sevginin ve aidiyetiniz artacaktır. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan her gün yeni bir heyecan ile okumanızı, araştırmanızı, sorgulamanızı ve geleceğe kararlı ve emin adımlarla yürümenizi diliyorum” şeklinde konuştu.

İlkokul 2-3 ve 4’ncü sınıflar için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 41 bin 500 adet basılan kitapların ikinci dönem eğitim-öğretimin başlamasıyla öğrencilere dağıtılacağı ve Malatya dersinin okutulmaya başlanacağı belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 639
Bu Ay : 7436
Toplam : 7436

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom