Uğur Mumcu 23. Yılında Anıldı

CHP Malatya Gençlik Kolları, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 23. yılında andı.

Uğur Mumcu 23. Yılında Anıldı Malatya Haber

23 yıl önce arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Gazeteci ve Yazar Uğur Mumcu, Eski Belediye Meydanı önünde anıldı. CHP Malatya Gençlik Kolları tarafından organize edilen anma programında faili meçhul cinayetler kınandı. Yoğun kar yağışının altında yapılan anma programında konuşan CHP Malatya Gençlik Kolları Başkanı Murat Orçun Çalış, faili meçhul cinayetleri unutmadıklarını ve unutmayacaklarını ifade etti.

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Kamer Genç’i de unutmayan Çalış, “Partimizin acılı bir gününü daha yaşıyoruz. Tek kişilik muhalefet Atatürk ilkeleriyle bütünleşmiş, cumhuriyetin sadık bekçisi olarak bildiğimiz parti büyüğümüz ağabeyimiz Dersimli Kamer Genç’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Bugün burada bulunmamızın nedeni Uğur Mumcu ve diğer faili meçhul cinayetleri, aydınlarımızı, yaşanılan katliamları unutturmamak ve halen ayakta olduğumuzun bilinmesidir. Uğur Mumcu, ABD emperyalizmine boyun eğmeyen, her zaman kalemiyle güçlü olan, doğrulardan hiçbir zaman taviz vermeyeni haksızlıklara, yolsuzluklara ve yobazlığa karşı dik duruşuyla korkusuzca mücadele eden koca bir yürekti.

24 Ocak 1993 yılında evinin önünde bulunan aracına yerleştirilen bombalı saldırı sonucu hayatına son verildi. Sadece Uğur Mumcu ile kalmayıp Metin Göktepe, Muammer Aksoylar, Abdi İpekçiler, Onat Kutlar, Hrant Dinkler, Gaffar Okanlar, Tahir Elçiler ve Ahmet Taner Kışlalılar gibi birçok aydınlarımız, vatanseverlerimiz katledilmiştir. Sonu gelmeyen bu katliamlar Suruç, Diyarbakır, Ankara ve Sultanahmet Meydanı ile sürmektedir. Biz istiyoruz ki bu katliamlar son bulsun. Faili meçhul olarak adlandırılan cinayetlerin bir an önce aydınlatılması ve faillerin adaletin karşında diz çökmesini istiyoruz” diye konuştu.

Programda konuşan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, faili meçhul cinayetlerin bir insanlık suçu olduğunu ifade etti. Kiraz, “23 yıl önce tam da böyle karlı bir gündü. 24 Ocak 1993 tarihinde karlı bir Ankara sabahında Uğur Mumcu’yu hain bir tuzak sonucu katlederek, aramızdan ayırdılar. İçimizdeki acısı halen taze. Ülkemiz tarihsel süreç boyunca pek çok karanlık süreç yaşadı, birçok aydınımızı, gazetecimizi, siyasetçimizi katlettiler. En önemli sorunlardan birisi de bu katliamların çoğunun faillerinin bulunamamasıdır.

Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa, hukukun üstlüğü sağlanacaksa katiller bulunup ortaya çıkarılmalıdır. Suçlular ortaya çıkarılmadığı için Uğur Mumcu ve Mumcuların davaları halkın vicdanında devam ediyor. Bu tür cinayetler insanlık suçudur. Bu insanlık suçlarının bir kez daha yaşanmaması için bu karlı günde Malatya’dan haykırıyoruz. Mumcu, ülkesini ve insanlarını seven, haksızlıklara karşı koyan bir mücadele insanıydı ve direnişin adıydı. Onun tek silahı vardı o da keskin kalemiydi. Bir karlı Pazar günü kalemini kırdılar. Ama unutmasınlar ki 23 yıl sonra bile bir aydının düşüncelerini halen birileri savunuyorsa o aydın yaşıyor demektir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 256
Bu Ay : 6271
Toplam : 6271

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom