Adalet bu kadar!

Karakoçan'da bir askerin eline pimi çekilmiş el bombası vererek, patlamasına ve sonrasında 4 askerin ölümüne sebebiyet veren teğmene 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Adalet bu kadar! Türkiye-Dünya

Kışladaki cinayetlerin hesabı soruldu!!! Teğmene, bir asker cesedi başına sadece 27 ay ceza düştü. 4 askeri öldürmenin bedeli toplam 9 yıl 2 ay…

Askerin eline pimi çekilmiş el bombası vererek patlamasına neden olduğu iddiasıyla yargılanan Piyade Teğmen Mehmet Tümer 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada, mahkeme önce müdahil avukat özgür Murat Büyük'ün esasa ait talebini dinledi. Ardından, savcının esasa ait mütalaasını istedi. Savcı iddianameye göre cezalandırılma talep etti. Daha sonra sanık avukatı Behiç Cantürk'ün esasa ait savunması dinlendi. Teğmen Tümer'in son sözlerini de dinleyen Mahkeme, müzakere için ara verdi. Yaklaşık iki saat süren müzakerenin ardından kararını açıkladı.

Mahkeme sanık Tümer'e bilinçli taksirle birden fazla adamın ölümüne sebep olmak suçundan 8 yıl hapis kararı verdi. İlgili kanun uyarınca bunu üç yıl artırarak 11 yıla çıkardı. Mahkeme daha sonra cezanın 6'da birini indirerek, Teğmen Tümer'e 9 yıl iki ay hapis cezası verdi.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBAYI CEZA İÇİN DEĞİL, EĞİTİM İÇİN VERMİŞ!
Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan sanık Teğmen Mehmet Tümer, pimi çekilmiş el bombasını ceza vermek için değil, eğitim maksatlı askerin eline verdiğini söyledi. Tümer, "Tamamen eğitim maksatlıdır. Daha önce kavga eden iki askeri barıştırmak için onlarla ilgilendiğimden vermiş olduğum eğitimi tamamlamadım. İşkence maksadıyla yapmadım. Eğitim maksadıyla yaptım. Dikkatimin diğer iki asker ile ilgili olaya kayması sebebiyle başladığım eğitimi tamamlayamadım. Tahliyemi istiyorum. Taktir mahkemenizindir" dedi.

Askeri Mahkeme karar için 2.5 saatlik bir ara verdi. Mahkeme heyeti aranın ardından kararını açıklayarak, 9 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırdı.

Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu'nda iç güvenlik harekatının sürdürüldüğü 17 Ağustos 2009 tarihinde Teğmen Mehmet Tümer, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak amacıyla piyada onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline verdiği el bombası patlamıştı. Patlamada, Öztürk ile birlikte piyade çavuş İbrahim Yaman, piyade onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut, hayatlarını kaybetmişlerdi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 594
Bu Ay : 5484
Toplam : 5484

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom