Tellal Pazarı İçin Yardım Bekleniyor

Malatya’da bit pazarı olarak bilinen Tellal Pazarı’nın bir kısmı şuyulandırma ile özel mülkiyete dönüştü.

Tellal Pazarı İçin Yardım Bekleniyor Malatya Haber

Mahkeme kararı ile tahliye edilmesi kararlaştırılan pazarda esnaf, daha önce birçok kez durumu bildirdikleri yetkililerden girişim bekliyor.

Malatya'da yoksul vatandaşların alışverişlerini yaptığı ve halk arasında ‘bit pazarı’ olarak bilinin adliye yanındaki bin 10 metrekarelik alana sahip ‘Tellal Pazarı’nın 600 metrekaresi, 2007 yılında başlatılan şuyulandırma işlemi sonucu bir kişiye devredildi. 510 metresinin de Devlet Demir yollarına ait olduğu pazarın yarısından fazlasını elinde bulunduran vatandaş, iş yerlerinin olduğu alanı satışa çıkardı. Özel mülkiyet olan alan için tahliye davası açılan esnaf, daha önce birçok kez durumu bildirdikleri yetkililerden girişim bekliyor. Esnaf temsilcisi Mustafa Orhan, 52 iş yerinin bulunduğu Tellal Pazarı’ndaki esnafın yer sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Sıkıntılarını defalarda siyasilere, belediye başkanlarına aktardıklarını anlatan Orhan, “Buradaki özel mülkiyetin sahibi bizim için tahliye davası açmış. Bizi buradan çıkaracaklar. Daha önce belediye başkanına, milletvekillerine durumu bildirdik. 8 senedir bu konu gündemde. Bir arpa boyu yol gidemedik. Yetkililerden bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bize yer yapsınlar biz parasını verelim. Bize Doğu Garajı yakınında bir yer yapacaklarını söylediler. Ancak orası için de somut ilerleme olmadı. Şu an sadece ‘biz sizin için uğraşıyoruz’ diyorlar. 1982 yılından bu yana burası var. Tahliye kararı çıkarsa biz mağdur olacağız” dedi. Ali Ünlü ise pazarın kapanmasının sadece esnafı değil gariban vatandaşları da mağdur edeceğini söyledi. Ünlü, “Burası kapanırsa sadece esnaf değil yoksul vatandaşlar da zarar görecek. Malatya’nın garibanları buradan alışveriş yapıyor. Böyle bir yerin olmaması yoksul vatandaşları da sıkıntıya sokacaktır. Hem esnaf hem de gariban vatandaşlar mağdur olacak” dedi.

Abdullah Karakaya ise belediye başkanı ile milletvekillerinin esnaf için çözüm bulmak için söz verdiğini ancak halen yerine getirmediklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 607
Bu Ay : 6587
Toplam : 6587

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom