Şap Hastalığına Karşı Uyarı Yapıldı

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, son dönemlerde ülke genelinde yaygınlık gösteren ve Malatya ’dada görülen şap hastalığı ile ilgili özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara uyarıda bulundu.

Şap Hastalığına Karşı Uyarı Yapıldı Malatya Haber

Ertuğrul Özdemir, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi Malatya’da 7-8 bölgede şap hastalığı olduğunu belirterek, uyarıda bulundu. Özdemir, ”Şap hastalığı; hayvanların ağzında, ayaklarında ve tırnaklarında yaralar oluşturan bir hastalıktır. Şap hastalığına yakalanan bazı hayvanlar 1 hafta veya 15 gün içerisinde bu hastalığı atlatabilirler.

Ama bazı şap hastalığı tipleri ise hayvanların ölümlerine neden olabilir. Tarım Bakanlığının projeli bir aşılması var, bu aşı her yıl yaz, güz dönemlerde olmak üzere iki defa yapılıyor. Âmâ hayvanların aşılanmasına rağmen, yenide şap hastalığını yakalanmasının sebebi de aşıda farklı bir tip şap hastalığı görülmesidir. Şap’ın 32 çeşide vardır, devletimiz 4 tipine karşı aşılma yapmaktadır, diğerlerini yapamamaktadır" dedi.

Başkan Özdemir ayrıca ölümlerin önüne geçebilmek için ise bazı tavsiyelerde bulundu. Özdemir, ”Öncelikle hayvan pazarının kontrol altına alınması gerekli, bütün illerde Pazar bir günken açıkken Malatya’da yedi gün açık. Bunun kesinlikle üç güne düşürülmesi lazım, çünkü hastalığın kaynağı hayvan pazarıdır, bu konuda çalışmaların yapılması lazım. Eğer pazarda bir hayvan almış isek en az 15 gün kendi hayvanları içerisine o hayvanları katmamalıdır" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 499
Bu Ay : 4865
Toplam : 4865

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom