Mera Problemleri Konuşuldu

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 23-25 Aralık tarihleri arasında Manisa’da düzenlenen "Mera Problemleri ve Çiftçi Korumaları" ile ilgili istişare toplantısına katıldı.

Mera Problemleri Konuşuldu Malatya Haber

Manisa’da düzenlenen istişare toplantısında, 1941 yılında çıkarılan Çiftçi Koruma Kanunu ve mera problemleri masaya yatırıldı. Toplantıda, 1941 yılında çıkarılan 4081 sayılı Çiftçi Koruma Kanunu ve 1998 yılında çıkarılan 4342 sayılı Mera Kanunu ile ilgili son yıllarda bazı illerde uygulanan yanlış politikalar tartışıldı. Toplantıda ayrıca, yaşanan sıkıntılarla ilgili kurum ve kuruluşların gerekli çalışma yapmaması, taahhüt alınarak bazı üreticilerin mağdur edilmesi, yanlış mera kiralamaları gibi birçok konu görüşüldü.

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, özellikle mera problemleri ve meralarda yaşanan sosyal ihtiyaçlar ile ilgili sıkıntıları anlattı. Akın, “Meraların yüzde 90’ı ile koyun ve keçi yetiştiricileri ilgileniyor. Ancak buna rağmen mera komisyonunda bir tane dahi temsilcileri yok. Bu konuda gerekli yasal çalışmaların yapılması için 3 yıldır uğraşıyoruz ama halen bir düzenleme yapılmadı. Bu noktada gerekli kurum kuruluşların, bakanlıkların ve siyasilerin bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü kırsaldaki göçün önlenmesi için mera hayvancılığı çok önemli” dedi. 

Toplantı sonrası Başkan İhsan Akın, Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Yüksel Duman’a ait kıvırcık koyun işletmesini gezerek, et ve süt verimliliği ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 117
Bu Ay : 6097
Toplam : 6097

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom