Ağbaba'dan Putin'e Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, uçak krizinin ardından Putin'in Türkiye'ye hakarete veren sözler sarf ettiğini belirterek, tepki gösterdi.

Ağbaba'dan Putin'e Tepki Malatya Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Ticaret Borsası’nı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e tepki gösterdi. Türkiye’nin egemenlik haklarının kullanımı şeklindeki müdahalesini desteklediklerini belirten Ağbaba, Putin’in hakarete varan ağır ithamlarının kabul edilir olmadığını vurguladı. Ağbaba, “Türkiye, Ortadoğu için önemli bir ülke. Maalesef bu bölgede konuşabildiğimiz bir ülke kalmadı. Son dönemde de Rusya ile sorun yaşıyoruz.

Umarız bu sıkıntı aşılır. Türkiye’nin egemenlik hakları, egemenlik haklarına karşı her türlü koruma tedbiri alınmalıdır. Uçak düşürüldükten sonra ‘ülkenin sınırları ihlal edilmişse uçak düşürülmesi normaldir’ demiştik. Ancak uçak olayında ilk günler izlenen politika ile son dönemde izlenen politikanın tezat oluşturduğunu görüyoruz. Hele hele Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hakarete varan sözleri kabul edilir değil. Her ne kadar muhalefet partisi olsak da bunu belirtmek istiyoruz. Her zaman dik durduğunu iddia eden hükümet bu konuda süt dökmüş kedi gibi ses çıkarmıyor. Putin’in meydan okumalarına ses çıkarmıyor, duymazdan ve görmezden geliyor. Putin’in söylediklerini kınıyoruz" dedi.

Türkiye’nin akılcı bir yönetimle bölgede yeniden istikrar ve barışı temsil eden bir ülke konumuna gelmesi gerektiğinin altını çizen Ağbaba, “Maalesef Türkiye CHP’nin 5 yıl önceki söylediği yere geldi. Ülke bataklığın içine girdi. Yanı başımızdaki ateş içimize düşmüş durumda. Umarım Türkiye bundan çok fazla etkilenmez” diye konuştu.

RUSYA KRİZİ KAYISIYI DA ETKİLEYECEK

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey de yaşanan uçak krizinin ardından Rusya’nın Türkiye’den tarım ürünlerini almayacaklarını belirtti. Kayısı ihracatının bu ay biraz etkilenebileceğini dile getiren Özbey, “Bunun ardından kayısı ne kadar etkilenir konusu gündeme gelmişti. Malatyalı ihracatçılarımız bu konuda çalışma yaptılar. En azından Rusya tarafından oluşabilecek sıkıntıyı başka pazarlardan gidermeyi planlamışlardı. Geçen de baktık 7-8 bin ton civarında ihracatımız oldu. Fakat bu ay belki biraz azalma olabilir gibi gözüküyor. 1 Ocak itibarıyla buna da bakacağız. Azalma fazla olmadan bu badireyi de atlatacağız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 914
Bu Ay : 2496
Toplam : 2496

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom