Kuru Yemiş Fiyatları Cep Yakıyor

Malatya’da kuruyemiş fiyatları cep yakmaya devam ediyor.

Kuru Yemiş Fiyatları Cep Yakıyor Malatya Haber

İki yıl üst üste yaşanan olumsuz hava koşullarının ardından tarım ürünlerinin zarar görmesiyle artan kuruyemiş fiyatlarında geçen yıla oranla çok fazla bir düşüş yaşanmazken, bu durum hem esnafı hem de tüketiciyi mağdur ediyor.

Malatya’da kuruyemiş işiyle uğraşan Nurettin Özdemir yüksek fiyatlardan dolayı kuruyemiş satışında ciddi bir azalma olduğunu söyleyerek, “İnsanlar artık kuruyemişten tadımlık alıyor. Kiloyla alma devri kapandı. Bir kilo badem 50 TL. Vatandaş da kıyaslama yapıyor ve bademe bu parayı vermek yerine kasaba gidip et alıyor” dedi.
Geçen yıldan itibaren kuruyemiş fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını hatırlatan Özdemir, “Geçen seneki dondan sonra fiyatlar arttı ve bir tülü gerilmedi. Bir ara Rusya’nın müdahalesi ile iç piyasada bazı ürünlerde fiyat gerilemesi yaşansa bile fiyatlar daha sonra tekrar eski halini aldı. Şu anda kuruyemiş fiyatlarında fazla bir düşüş yok” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin dış pazarı daralttığını ancak iç piyasada fiyatların az da olsa düşmesine neden olduğunu belirten Özdemir, “Türkiye‘nin Rusya’ya kuruyemiş, kuru kayısı ve meyve satışları çok iyiydi. Rusya bizim birinci pazarımızdı. Savaş uçağının düşürülmesinden dolayı Rusya ürün almamaya başladı. Rusya ürün almayınca iç piyasada fiyatlar biraz geriledi. İhracatçılarımız gelecekten endişe duydukları için ellerindeki ürünleri ucuza vermeye çalışıyor ama bu da fazla yansımadı.

Yani fiyatlar hala istediğimiz düzeyde değil. Mesela geçen sene kilosunu 25 liradan sattığımız kayısıyı bu sene 20 TL ye satıyoruz. Çok az bir düşme var. Fındık geçen sene 60 TL di, bu sene 45- 50 TL civarında satılıyor. Onun fiyatında da fazla bir düşüş yaşanmadı. Biz fiyatların düşmesini istiyoruz çünkü fiyatlar pahalı olunca bizde iş yapamıyoruz. İnsanlar artık kuruyemişten tadımlık alıyor. Kiloyla alma devri kapandı” diye konuştu.

Kuruyemişçi esnafı olarak yılbaşı hazırlıklarına da başladıklarını söyleyen Özdemir “Yılbaşının olmazsa olmazı kuruyemiştir. Biz de bunun için hazırlıklarımıza başladık ama insanlar eskiye göre artık yılbaşına özel bir hazırlık yapmıyor. Yani vatandaşlarımız yılbaşı kutlamalarını pek önem vermiyor artık. Biz işimiz gereği hazırlıklarımıza başladık” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 8
Bu Ay : 15056
Toplam : 15056

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom