İlaçlama Denetimleri Devam Ediyor

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanları tarafından kayısıda ilaçlama dönemi olması nedeniyle sahada yapılan denetimler devam ediyor.

İlaçlama Denetimleri Devam Ediyor Malatya Haber

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Malatya için son derece önem arz eden kayısının daha kaliteli, hijyenik ve kalıntı miktarı düşük dolayısıyla da sağlık açısında güvenilir olması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Selvi, “Kayısı iyi gelir getiren ve uzun süre depolanma imkanı olan meyve olması nedeniyle, üreticilerin büyük çoğunluğunun tercih sebebi olmuş, bunun sonucunda da son yıllarda üretim alanı ve miktarında büyük artışlar meydana gelmiştir.

Malatya’da yaklaşık 50 bin aile kayısı tarımı ile uğraşmakta olup doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 200 bin kişi geçimini bu sektörden temin etmektedir. İlimizin geleceği için bu kadar değerli olan kayısı vazgeçilmez bir unsurdur. Hastalık ve zararlılarla mücadele de kullanılacak ilaçların teknik talimatlar doğrultusunda reçete yazdırılmadan bilinçsizce kullanılması, hastalık ve zararlıların dayanıklılığını artırabildiği gibi doğal dengeyi de bozmaktadır. Dolayısıyla söz konusu sorunlar kaliteli sağlıklı ve güvenilir gıda üretimini ve ihracatımızı olumsuz etkilemektedir. Bu amaç doğrultusunda kimyasal ilaç kullanacak üreticilerimizin il ve ilçe müdürlüklerinde üretici kayıt defterlerini alarak, ilaçlarını reçete yazma yetki belgesi olan uzman kişilere yazdırmaları büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Kaliteli üretim yapmanın en önemli şartlarından birinin de kimyasal mücadeleyi doğru ve zamanında yapmak olduğunu söyleyen İl Müdürü Ali Selvi, üreticilere önemli uyarılarda da bulundu. Selvi, “Kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçları reçete yazma yetkisi olan kişilere yazdırmadan kesinlikle zirai ilaç bayilerine gitmeyelim. İl ve ilçe müdürlüklerimizde ilaçlama şekli ile ilgili eğitime katılıp Kimyasal ilaç uygulama belgesi almadan ilaçlama yapmayalım. İlaçlama belgesi olan kişilere bahçelerimiz ilaçlama yaptıralım ki hem doğru ilaç kullanalım, hem dozunu doğru ayarlayalım hem de ilaçlamayı bitkinin bütün yüzeyine homojen bir şekilde uygulayabilelim. Dolayısıyla bütün uygulamalarımızı doğru yapalım ki ihracata giden ürünlerimizde kalıntı olmasın, ürünümüz geri dönmesin, özellikle de marka olan kayısımız olumsuz etkilenmesin” ifadelerini kullandı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci ise kanun ve uygulamalar hakkında bilgi verdi. Günci, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan ‘Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri’ hakkında yönetmelik 3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin amacı, bitkisel ürünlerde bitki koruma ürünlerinin uzman kişilerce önerilmesi, uygulanması ve gerekli kayıtların tutularak güvenilir gıda üretimi ve izlenebilirliğin sağlanmasıdır. Bu yönetmelik ile farklı yıllarda yayınlanmış, fakat aynı amaca hizmet eden üç yönetmelik kaldırılarak, reçete uygulamasının geliştirilmesi, profesyonel uygulayıcıların etkin kılınması ve risk bazlı bir yönetim sistemi kurulması hedeflenmiştir. Söz konusu yönetmelik gereği üreticilerimizin yapacakları zirai mücadele uygulamalarında doğru zamanda doğru dozda doğru ilacı kullanmaları sağlıklı ve güvenli bir gıda üretimi için bir zorunluluk haline gelmiştir. BKÜ (Bitki Koruma Ürünleri) Uygulama Belgesi olmayan ve kullanmış oldukları zirai mücadele ilaçlarını reçete ile almayan üreticiler hem mağdur olacaklar hem de cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalacaklardır" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 232
Bu Ay : 232
Toplam : 232

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom