El-Maturidi'yi Anlamak

İslam Hukuku Bilim Uzmanı Gülhan Haliloğlu, Malatya Türk Ocağı’nda 'Gelenekten Geleceğe Köprü İnsan El-Maturidi’ konulu bir konferans verdi.

El-Maturidi'yi Anlamak Malatya Haber

Şehit Mürsel Karataş Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Gülhan Haliloğlu, “Büyük Türk düşünürlerinden ve Türk-İslâm tefekkürünün öncülerinden, gelenekten geleceğe köprü vazifesi gören Ebu Mansûr Muhammed Mahmud el-Maturidi’yi bilmek, tanımak, anlamak ebetteki gereklidir. Hele de Türk Ocağı gibi önemli tarihi bir Ocak’da ve Şehit Mürsel Karataş isimli salonda bu gereklilik çok daha önem kazanmaktadır. Ancak daha güzel olan, en güzel olan da Maturidi’yi anlamanın anlamını idrak etmektir. Yani sözün özü ’El-Maturidi’yi anlamanın anlamı nedir?’ sorusunun cevabındadır” diye konuştu.

Haliloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buralar karbon dioksite maruz kalıp oksijensiz kalır mıydı? Bu soruların cevabını ‘kahvehane milliyetçiliği’ ya da ‘çay ocağı Müslümanlığı’ ile yetinenlerden beklemiyorum. Şehirlerimizi, kurumlarımızı ruhsuzluğa ve karaktersizliğe uğratanlardan hiç beklemiyorum. Ateizmin çıkmazlarında kaybolup gidenlerden zaten beklemem. İlmi ve akademik haysiyeti olanların çıkıp şunu söylemeleri gerekir. Demeliler ki Maturidi anlayış, ‘İslami bir Vatikan’ a fırsat tanımayan anlayıştır. Evet, bu hakikati bu gün haykırmayacaklarsa daha ne zaman haykıracaklar?. İlmi ve akademik haysiyeti olanların çıkıp şunu söylemeleri gerekir. Demeliler ki Maturidi anlayış, ‘İslami bir Vatikan’ a fırsat tanımayan anlayıştır. Evet, bu hakikati bu gün haykırmayacaklarsa daha ne zaman haykıracaklar?”

Aynı zamanda Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan İslam Hukuku Bilim Uzmanı Gülhan Haliloğlu konuşmasını şöyle tamamladı;

“Akılsızlık, metotsuzluk, iradesizlik, taklitçilik, sualsizlik bütün buhranlarınki buna terör de dâhildir, tüm olumsuzlukların sebebidir. Bu itibarla elden tez elden Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 2016 yılını Maturidi yılı olarak ilan etmelidir. Bu meselelere duyarlı olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan hassaten bunu bekliyorum” 
Haliloğlu, konferans sonunda ise Türk Ocağı Başkanı Nadir Günata ve yönetimine teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 286
Bu Ay : 5480
Toplam : 5480

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom