Rusya Sadece Türkmenleri Bombalıyor

Suriye’nin Halep bölgesinde bulunan Sultan Murat Tümeni komutanlarından Muhammed Şıhlı, Rus savaş uçaklarının terör örgütü DAEŞ’i değil Türkmenleri bombaladığını söyledi.

Rusya Sadece Türkmenleri Bombalıyor Malatya Haber

Türkmen Bağımsızlık Hareketi Türkiye Temsilcisi Veysel Şahin ile birlikte Malatya’ya gelen Türkmen Komutan Muhammed Şıhlı, son gelişmeleri değerlendirdi. Malatya’dan Türkmenlere yapılan yardımlar için kente teşekkür ziyaretinde bulunan Şıhlı, şuan için Türkmenlerin acilen un ve kışlık giyeceğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Halep’te 100 bine yakın Türkmen’in bulunduğunu belirten Türkmen komutan Şıhlı, cephede savaşın sürdüğünü aktardı. Türkmenler olarak hiçbir toprak kaybetmediklerini söyleyen Şıhlı, Rusya’nın son dönemlerde Türkmen bölgelerini yoğun bir şekilde bombaladığını ifade etti.

İki gün önce Rus bombardımanında iki askerinin şehit düştüğünü belirten Türkmen komutan Şıhlı, yapılan saldırılarda bir çok sivilin öldüğünü söyledi. Bölgede savaşların sadece rejime karşı olmadığını dile getiren Şıhlı, “PYD, Rusya, Hizbullah ve Şiilere karşı savaşıyoruz. Rejim de asker diye bir şey kalmadı ama militanları çok. Rusya, İran ve Lübnan’dan gelen militanlara karşı savaşıyoruz” diye konuştu.

Rusya’nın bölgede Türkmenleri bombaladığını belirten Şıhlı, Rusya’nın DAEŞ’e dokunmadığını söyledi. Geçen hafta Halep’in kuzeyindeki kontrol noktalarının Rus savaş uçakları tarafından bombalandığını belirten Şıhlı, buna rağmen kendilerine 200 metre uzaklıkta bulunan DAEŞ kontrol noktasına dokunulmadığını ifade etti. Rusya’nın asla DAEŞ’i bombalamadığını anlatan yapmadığını ifade eden Türkmen Komutan, “Şuanda Rusya PYD güçlerine yardım ediyor. Rusya orada PYD’ye karşı savaşan askerlerimizi vuruyor” ifadelerini kullandı.

Türkmenlerin bölgede olduğu sürece kesinlikle hiçbir karış toprağın verilmeyeceğini belirten Şıhlı, “Canımız kanımız pahasına da olsa bu toprakları koruyacağız. Asla kimseyi Türkmen bölgesine yaklaştırmayacağız” diye konuştu. Bölgede 154 Türkmen köyünün bulunduğunu belirten Şıhlı, tümenlerinde 2 bin askerin olduğunu ve düşmanlara karşı mücadele ettiklerini söyledi. DAEŞ’in elinden 6-7 köyü tekrar aldıklarını kaydeden Türkmen Komutan Şıhlı, “İnşallah kısa zamanda kendi bölgelerimizi alarak mülteciliğimizi de bitirmek istiyoruz. Burası bizim anavatanımız ama orası da bizim toprağımızdır” şeklinde konuştu.

Türkmen Bağımsızlık Hareketi Türkiye Temsilcisi Veysel Şahin de, bir süredir Suriye’deki Türkmen cephesine yardım organizasyonları yaptıklarını belirterek “Oradaki Türkmenlerin yaşam mücadelesine yardımcı olmak için organizasyonlar yapıyoruz. Malatya’da gerek Ülkü Ocakları gerek Malatyalı iş adamları olsun hepsine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 751
Bu Ay : 2333
Toplam : 2333

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom