10 Aralık İnsan Hakları Günü

Malatya Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Esra Genç, 2015 yılı ülkesini terk etmek zorunda kalan mülteciler damgasına vurduğunu söyledi.

10 Aralık İnsan Hakları Günü Malatya Haber

Genç, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle baro binasında meslektaşlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, 2015 yılına ülkesini terk etmek zorunda kalan mültecilerin damga vurduğunu ifade etti.

Genç, “2015 yılı da maalesef insan hakları ihlallerinin, gerek ülkemizde gerek bölgemizde yoğunlukla yaşandığı bir yıl olarak geçti. Bölgemizde 2015 yılına göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci damgasını vurdu. Yanı başımızda yaşanan ve gün geçtikçe derinleşen Suriye iç savaşının bütün acı sonuçları ülkemizi de doğrudan etkilemektedir. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır" dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi de anan Genç, "Elçi, tarihi mirasın ve kültürel değerlerin korunması konusundaki hassasiyetini dile getirdiği bir günde maalesef katledilmiştir. Aynı zamanda bir yaşam hakkı ihlal edilen meslektaşımız Tahir Elçi’yi de bu vesile ile bir kez daha saygıyla anıyoruz" diye konuştu. Genç, "Ayrıca bu yıl içerisinde tanık olduğumuz Ankara ve Suruç katliamları, gerekli ve yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamış olması ve katliamların arka planının henüz aydınlatılmamış olması nedeniyle en temel hak olan yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlal edildiğini açıkça göstermiştir. Ülkemizi büyük bir öfke ve acıya boğan bu katliamların kanıksanmaması ve hukuki zeminde bütün arka planlarıyla birlikte açığa çıkarılmasının biz insan hakları kurumlarının başlıca görevi olduğunu belirtmek isteriz" ifadelerine yer verdi.

Genç, hak ve özgürlük alanını genişleten, insan hakları ihlallerine karşı temel bir güvence olan, çoğulcu, yeni ve demokratik bir Anayasa ihtiyacının büyük bir önem arz ettiğini de sözlerine ekleyerek, hak ihlalleri konusunda uluslararası temel belgeleri ve ölçütleri esas alan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini de istedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 16
Bugün : 32
Bu Ay : 6829
Toplam : 6829

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom