Escrima Hocası Ünvanla Döndü

Filipinler'in milli sporu Arnis Kali Escrima'da, World Serrada Escrima Federation'ın (WSEF) daveti üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Mustafa Günaydın, Dünya Serrada Escrima Federasyonu’nun, dünyada 9 kişiye verdiği "6. Derece Grand Master" unvanına layık görülen ilk Türk oldu.

Escrima Hocası Ünvanla Döndü Malatya Spor

Günaydın, spora 1979 yılında taekwondo ile başladı. Bir dönem taekwondo da Milli antrenör ve Milli hakemlik de yaptı. 1994 yılında Almanya'da Filipinler'in milli sporu Serrada Escrima ile tanıştıktan sonra bu sporda ustalaşarak, öğrenci yetiştirmeye başladı. Günaydın, başarısını 6. derece "Grand Master" unvanıyla taçlandırdı.

Günaydın, taekwondo çalışırken, Almanya'da tanıştığı Arnis Kali Escrima sporuna ilgi duymaya başladığını söyledi.

Filipinler'in ata sporu Serrada Escrima'yı öğrenebilmek için yurt dışında birçok ülkede seminer ve kamplara katıldığını anlatan Günaydın, Avrupa'nın en iyi hocalarıyla antrenman yapma fırsatı bulduğunu belirtti.
Eğitimlerin ardından ülkesinde polisler, özel güvenlik görevlileri gibi farklı meslek gruplarına yönelik eğitimler verdiğini kaydeden Günaydın, WSEF tarafından Eylül ayında Amerika San Francisco’ya Escrima seminer ve kampına davet edildiğini aktardı.

Günaydın, "San Francisco'da dünyanın en iyi 20 escrima hocasını seçmişlerdi. İlk defa da Türkiye'den birini çağırdılar. O da hamd olsun bize nasip oldu. 20 kişi Amerika San Francisco san jose 5 gün bıçaklı saldırının savunmaları eğitim gördük. 5 gün de Atlanta Georgia'da sopalı saldırı ve savunmalarını gördük. Son 5 gün de stockon 'da çalıştık" diye konuştu.

Organizasyonu yapanların, 20 kişi içinden sadece en başarılı bir kişiyi sınava alacaklarını söylediğini aktaran Günaydın, "Ben gittiğimde açıkça söylemek gerekirse pek ümitli değildim. Çünkü ilk defa bir Türk çağırmışlardı. 15 günlük eğitimden sonra dünya federasyonunun temsilcileri, 'En başarılı kişiyi açıklayacağız' dediler. Benim ismimi söylediler. Ben önce çok şaşırdım ve sevindim, hiç beklemiyordum. Dünyadaki en büyük hocalar arasında beni seçmelerini beklemiyordum" dedi.

WSEF Başkanı Grand Grand Master Anthony Davis'in kendisinin tekniğini çok beğendiğini belirten Günaydın, sözlerine şöyle devam etti:

"Dünya federasyonu jürisi geldi. Jüri önünde sınav oldum. Sınavda önce bana '3. derece Grand Master' unvanı verdiler. Çok sevindim. 3. derece Grand Master almak bir Türk için çok büyük onur, ilk defa bir Türk'e 3. derece unvan vermişlerdi. Ben ona bile çok sevinirken otele gittiğimde federasyonun genel sekreteri beni aradı. Toplantı yapmışlar, tekniklerimi çok beğendikleri için en üst düzey seviye olan 6. derece GM unvanına terfi edilmeme karar vermişler."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 621
Bu Ay : 7767
Toplam : 7767

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom