Engelli Dostu Kentler Oluşturmak

Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) Malatya İl Temsilciliği Engelliler Komisyonu Koordinatörü Abuzer Kanat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Engelli Dostu Kentler Oluşturmak Malatya Haber

SİME-SEN Malatya İl Temsilciliği Engelliler Komisyonu Koordinatörü Abuzer Kanat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı. Sivil Memurlar Sendikası Engelliler komisyonunun, sosyal sendikacılık ilkelerine bağlı olarak engelli bireylere ve çalışanlara yardımcı olmaya çalıştığını kaydeden Kanat, engelli vatandaşların yaşam kalitesine katkıda bulunmak için çalıştıklarını ifade etti. Koordinatör Kanat, “Dünyada ve ülkemizde, engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözümlerin yeteri kadar bilinmemesi, engelli bireylerin, içinde yaşadıkları toplumla bütünlük içinde yaşamalarını zorlaştırmaktadır. Bu amaçla ülkemizde engelli bireyler için farkındalık oluşturulması, sosyal hakların düzenlenmesi ve korunması, en önemlisi bütün toplumumuzun bu konularda bilinçlenerek duyarlılık göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Toplumumuzda engellilere yönelik ön yargıların ortadan kaldırılmasında, engelliler adına alınacak önlemlerin toplumda kabulünün sağlanmasında, engellilerin sosyal ve ekonomik anlamda yaşam kalitesinin yükseltilmesinde, engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesinde, değişen toplum dinamiklerinin engelli yaşam ile uyumunda, yasal mevzuatın düzenlenmesi ve uygulanmasında sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir” dedi. Yerel yönetimlerin, şehir planlamacılarının, sivil toplum kuruluşlarının ve şehrin diğer dinamiklerinin ortak akıl ile hareket etmesi gerektiğini kaydeden Kanat, hedeflerinin engelli dostu kentler oluşturulması olduğunu söyledi. Kanat, “Engelli dostu iş yerleri ile korumalı iş yerlerinin çoğalması ve bu konuda işverenlerce duyarlılık gösterilerek farkındalık oluşturulması, AVM’ler ve diğer alışveriş ile ticaret alanlarının engelli yaşama uygun tasarlanması, ulaşım araçları, yollar, taşıt içinde engelliler için ayrılan yerler ile otoparklarda ayrı yerlerin yaygınlaştırılması, sosyal yardımlar, sigorta yardımları, istihdam, kullanılan ortez-protezlerde, araç-gereçlerde ödeme kolaylıkları, katılım payından muaf tutularak destek sağlanması, engelli spor alanları yapılması ve engelli spor branşları ile ilgili eğitim çalışmaları verilmesi, teknolojik ürünlerin engellilerin erişile birliği düşünülerek tasarlanması ve üretilmesi engelliler için yapılacak en büyük hizmetler olacaktır” diye konuştu. Engellilerin istihdamı sorununun en büyük problemler arasında yer aldığını ifade eden Abuzer Kanat, devlet ve özel sektör bağlamında, yüzde 3 ve 4 oranında engelli çalıştırılması zorunluluğunun olduğunu ancak buna rağmen istihdam probleminin en büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Kanat, “Ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerin tam anlamıyla hayata geçirilmesinde, Sivil Memurlar Sendikası Engelliler Komisyonu olarak hem katkı sağlayacak, hem de sürecin takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 767
Bu Ay : 2296
Toplam : 2296

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom