Kalifiye Eleman Sıkıntısı Çözülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği projeler arasında yer alan mesleki ve teknik liseler projesi kapsamında Malatya’da hizmet vermeye başlayan 2. OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sayesinde kalifiye elaman sıkıntısı ciddi manada çözülecek.

Kalifiye Eleman Sıkıntısı Çözülecek Malatya Eğitim

Malatya’da 2. Organize Sanayi Bölgesinde açılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Zelyurt, okullarının bölgede bir ilk olduğunu belirterek bu projenin Türkiye genelinde uygulanan bir proje olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen bu projenin öneminin ileride anlaşılacağını ifade eden Zelyurt, “Avrupa’da meslek lisesinde eğitim gören öğrencilerin sayısı düz liselerde eğitim gören öğrencilerin sayısından oldukça fazladır. Avrupa’daki öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’i meslek liselerinde eğitim görüyor. Bu oran Türkiye’de ise yüzde 10 civarında. Bu durum ise Türkiye’de kalifiye eleman noktasında büyük sorunların yaşanmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

PROJENİN MİMARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Zelyurt, Malatya 2.OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılmasındaki amaçlardan birinin de bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Zelyurt, “Şu anda okulumuzda 730 öğrenci eğitim görmektedir. Türkiye’nin ve bölgenin bu noktadaki sıkıntısını çözmekte iddialıyız. Biz okulumuzda sadece ara elaman (kalifiye eleman) yetiştirmek odaklı eğitimler vermiyoruz. Okulumuzda tıp, hukuk ve öğretmenlik fakültelerine de öğrenci kazandırmak amacıyla gerekli eğitimler veriliyor.

Öyle ki okulumuzda sadece haftanın 5 günü değil, dersaneler gibi haftanın 7 günü eğitim veriliyor, öğrencilerimizin eksiklerini gidermek adına etüt çalışmaları düzenliyoruz. Okulumuz devlet tarafından desteklenmekte olup, kesinlikle hiçbir ücret söz konusu değildir. Yani başka okullarda öğrencinizin kaydını yaptırırken, 20 bin TL’nin üzerinde paralar ödüyorsunuz. Ancak bizim okulda böyle bir ücret söz konusu değil. Zaten az önce de söylediğim gibi bu okullar bir proje kapsamında açıldı ve projenin en büyük mimarı ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER AVRUPA'YA GİDECEK

Zelyurt, eğitim gören öğrencilerin İtalya, Fransa ve Almanya’ya gruplar halinde gezilere katılacağını söyledi. Zelyurt, “Öğrencilerimizi yurt dışına göndererek, onlara yeni ufuklar açmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’da, OSB’de bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Burada sınıfları ve diğer birimleri gezen Tatlı, kalifiye elaman sıkıntısını büyük oranda çözecek olan bu projenin Malatya’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 400
Bu Ay : 3844
Toplam : 3844

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom