Kerpiç Evler Malatya'ya Kazandırılıyor

Malatya'da geleneksel yapıyı yansıtan kerpiç evlerin yeniden kent kültürüne kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Kerpiç Evler Malatya'ya Kazandırılıyor Malatya Haber

Malatya'nın İstasyon virajındaki Malatya Kongre ve Kültür Merkezi bahçesinde bulunan kerpiç evlerin Malatya’ya kazandırılması için Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışma sürüyor.Bölgedeki geleneksel yapıyı yansıtan kerpiç evlerin kazandırılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, “Büyükşehir Belediyemiz, Malatya Valiliği’nden devraldığı Kerpiç Evler Projesi’ni hayata geçirmek için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Bu alanda daha önce yapılan ve bir kısmı tamamlanmayan kerpiç evlerin tamamlanması, çevre düzeni ve peyzaj çalışmalarının ardından Malatya’mıza çok önemli bir kültür hazinesini kazandırmış olacağız. Kerpiç Evler Projesi geleneksel ev tarihimizin yaşatılması anlamında çok anlamlı bir proje. İçerisinde çok güzel fonksiyonların yer aldığı ziyaretçilerini eskilere götürecek, nostaljik ve otantik bir mekana Malatya’mız kavuşmuş olacak. Bu alandaki çalışmalarımız tamamlandığı zaman Sanat Sokağımız ile birlikte sanat ve kültür adasına dönüşmüş olacak” diye konuştu.

“BAZI EVLER TAHRİP OLMUŞ”

Toplamda 7 bin 700 metrekarelik bir alanda kerpiç evler projesinin başlatıldığını anlatan Torun, Malatya Valiliği’nden devralınan kerpiç evlerden bazılarının yıprandığı ve tahrip edildiğini belirtti. Yıpranan ve tahrip olan bu evleri yeniden restore edeceklerini ifade eden Torun, “Restorasyonunu yapacağımız 5 kerpiç ev 2 bin 440 metrekare alana sahip. Restorasyonu yapılacak olan kerpiç evlerimiz, kafe ve anı evi, Malatya mutfağı, kent tarihi müzesi, resim, müzik ve fotoğraf atölyesi ile çocuk kulübü olarak çocuklarımıza hizmet edecek şekilde tasarlıyoruz. Bu projemiz tamamlandığı zaman hem Malatyalı hemşehrilerimizin hem de il dışından Malatya’mızı gezmeye gelen misafirlerimizin güzel vakit geçirecekleri nezih bir mekan haline gelecek.

Ayrıca restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 6 bin 400 metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu projeye çok büyük önem veriyor. Başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı tamamlayacağız. Güzel nezih bir mekanı daha Malatya’mıza kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 211
Bu Ay : 1779
Toplam : 1779

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom