Öğretmenler Günü Kutlamalarına Tepki

"Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır"

Öğretmenler Günü Kutlamalarına Tepki Malatya Haber

Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kışla düzeni anlayışı ile kutlanıldığını belirterek, "Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır" dedi

Başkan Yıldırım, yaptığı açıklamada, öğretmenler gününün her yıl, 12 Eylül 1983 tarihinde ‘Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği’nin yayınlanmasından sonra kışla düzeni anlayışıyla kutlandığını belirtti.

Yıldırım, “Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle “Öğretmenlere de bir gün olsun” denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır. Darbecilerin yeri milletin vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır” diye konuştu.

Kutlamaların pratikte öğretmenlere hiç bir katkı sunmadığını belirten Yıldırım, “12 Eylül darbesi sonrası olduğu gibi 28 Şubat’ta da geniş salonlara yoklama yapılarak alınan öğretmenlere antidemokratik diskur(nutuk) çekilmiş, kutlanmaya başladığı günden bu yana içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla öğretmenler günü geçiştirilmiştir. Öğretmenlere pratikte her hangi bir katkı sunamayan, çocuk masumiyetinin suni teneffüsüyle bu güne kadar gelen 24 Kasım, ideolojik devletin bir ritüeli olmaktan öteye geçemeyen bir 'belirli' gündür.

Öğretmenlerin günü kutlanacaksa, bu, militarist biçimde öğretmenleri belli saatte, belli yerde bulunmaya zorlayarak değil, öğretmeni bir makama götürüp 'günümü kutla' yaklaşımı yerine, bütün devlet Erkânının da hocası olan öğretmenlerin kendi mekânlarında ziyaret edildiği ve önemsendiği bir nezaket çerçevesinde olmalıdır. Eğitim yöneticilerini ve öğretmenleri heyetler halinde protokolü oluşturan zevatın ayağına götürerek; komedi programlarındaki skeçlere, seza uygulamalara imza atılma dönemi kapanmalıdır. Yıllarıdır devam ede gelen şablonların yönetmeliklerle devam ettirilmesi de, 24 Kasım’da sorgulanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Yıldırım son olarak bundan sonraki süreçte öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri ve kökü derinlerde olan bir öğretmenler günü yaşanmasını temenni ederek, tüm öğretmenlerin emeklerinin değeri anlaşılan, mesleğin itibarı ön plana çıkan günlerde buluşmayı diledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 276
Bu Ay : 4705
Toplam : 4705

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom