Malatya'da Tavukçuluk Sektörü Artıyor

Malatya'nın Darende ilçesinde, Malatya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile Avrupa standartlarına uygun tavuk çiftliği kuran Bünyamin Erdoğan, Darende ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Malatya'da Tavukçuluk Sektörü Artıyor Malatya Ekonomi

Darende ilçesi Aşağıulupınar Mahallesi’nde TKDK desteği ile tavuk çiftliği kuran Bünyamin Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun üretim yapıyor. Tavukçuluğun, Türkiye’de güçlü bir sektör olduğunu ifade eden Erdoğan, “Türkiye’de geçimini bu sektörden sağlayan insan sayısı iki milyona yakındır ve sektörün yıllık cirosu 3 milyar dolar civarındadır. Üretim koşulları gelişmiş ülkelerle hemen hemen aynı olmakla birlikte, ülkemizdeki piliç tüketimi gelişmiş ülkelerdeki tüketimin yarısı kadardır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Erdoğan, geleneksel ev tipi tavukçuluk yerine modern işletmecilik anlayışına sahip olduklarını söyleyerek, “Böylece kümes sahipleriyle entegre firmalar karşılıklı menfaatlerini de gözetecek şekilde bir sözleşmeyle işbirliğine gideceklerdir. Entegre firmalar ekonomik kapasitede çalışabilmeleri ve işletmecilerin de yeterli düzeyde gelir sağlayabilmeleri için ihtiyaçları olan miktarda broyler bu kapalı kümeslerin varlığıyla karşılanabilecektir” dedi.

Tavukların 45 günde kesime gittiğini kaydeden Erdoğan, Darende ilçesine tavukçuluğu ilk defa kendisinin getirdiğini ve ilçeye de örnek olduğunu söyledi. Darende’de şu an için 12-13 tavuk çiftliğinin bulunduğunu ifade eden Erdoğan, “İşler ve verim şu an çok iyi. Güzel ve temiz bir bakım yaparsan verim de güzel olur ama sadece işçiye bırakırsan, sen ilgilenmezsen sıkıntı yaşanır. Biz bu noktada başarılı bir tesisiz. Malatya’da ve Elazığ’da birinciyiz. İkinci tesisimizi yaptık, üçüncü tesisimizi de yapacağız. Sadece tavuk çiftliği değil ilçemiz için farklı projelerim de var. Olimpik yüzme havuzu ve büyükbaş hayvan çiftliği projelerini hazırladık, 2016 yılında çalışmalarımıza başlayacağız. Şu an verimimizden ve işimizden memnunuz. Darende ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz, Darende’mize 2 ayda 500 milyar giriyor” şeklinde konuştu.

Tavuk çiftliğinin olmazsa olmazının temizlik olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Bu çiftliğin en önemli özelliği temiz su ve havadır, temizlik çok önemlidir. Tavukların altlığına talaşı kalın sereceksiniz, samanı ise en az 10 cm sereceksiniz ki civcivlerin ayakları üşümesin aksi takdirde hayvanlar ıslandığı zaman göğüs yanığı oluyor, ayaklarının altı yara oluyor. Ayrıca kaliteli su, hava ve yem çok önemli. Halk arasında ‘tavuklara antibiyotik, hormon veriliyor” şeklinde bir algı var. Böyle bir şey bizim tesisimizde söz konusu değil, tavuklarımızı doğal buğday, mısır ve soya fasulyesi ile besliyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

muhammet özkan @tavuk gübreresinin pelletlenip yakıt haline gelmesi

21 Mayıs 2017 14:22

1. ORMANSAL ÜRÜNLERİN (AHŞAP - MOBİLYA - TAHTA PALET - KERESTE - TOMRUK KAPAĞI - 30 CM ÇAPA KADAR DOL ODUN PARÇALARI - KABUKSU ÜRÜNLER - KOZALAK - VS...) PARÇALANIP ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ 2. TARIMSAL ATIKLARIN (ÇAY TOZU - MISIR SAPI - PAMUK SAPI - HAŞHAŞ SAPI - KEKİK TOZU - BUĞDAY SAPI - ARPA SAPI - SAMAN ARTIKLARI - ÜZÜM ÇÖPÜ - VS...) PARÇALANIP ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ 3. ÇIRÇIR - İPLİK - TEKSTİL - GERİ DÖNÜŞÜM - KAĞIT VE AMBALAJ FABRİKALARIN ARTIK VE ATIKLARININ ÖĞÜTÜLÜP KURUTULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ 4. BÜYÜK BAŞ VE KÜÇÜK BAŞ HAYVAN GÜBRELERİNİN ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA VEYA KURU GÜBREYE ÇEVRİLMESİ 5. 2 FAZ VE 3 FAZ ZEYTİN YAĞ POSASI PİRİNANIN KURUTULUP PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ VE KARASU MADDESİNİN BUHARŞALTIRILMASI 6. MEYVE POSASI (NAR KABUĞU - PORTAKAL KABUĞU - ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ - ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ VS.

mert özkan @kurutma sistemleri

03 Eylül 2016 15:33

YENİLENEBİLİR BİO KÜTLE ENERJİDE ATIKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ • orman ürünleri & mobilya sektörün atıklarının,kurutulup pelletlenmesi.. • Tavuk ve büyük hayvan ciftliklerin gübrelerin kurutulup yakita cevrilmesi, • Zeytinyağı fabrikaların atıklarını , • meyve çekirdeği ve posası kurutması ve peletlenmesi maden ocakların hammadenin kurutulması ve pelletlenmesi • büyükşehir belediyelerin arıtma çamurlarının kurutulması ve • tarımsal atık(mısır sapı,pamuk sapı vb…) atıkları olanlar .yem fabrikaların DİKKATİNE ! pelletleme ve kurutma tesisi kurmaktayız…. Saygılarımla / İyi Çalışmalar Pazarlama Departmanı Muhammet ÖZKAN E-mail :mert67ozkan@gmail.com 0544 543 80 40 BİOMAKSAN ENERJİ Tel : 0232 853 18 36 Adres : 7 Eylül Mah.5534 Sok.No:112 TORBALI / İZMİR

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 603
Bu Ay : 1338
Toplam : 1338

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom