Diriliş Sempozyumu Düzenlenecek

Malatya'da 20-21 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Diriliş Dünya Görüşü ve Sezai Karakoç” sempozyumunun basın bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Diriliş Sempozyumu Düzenlenecek Malatya Kültür-Sanat

Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki idari binada yapılan toplantıya Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Yeşilyurt Belediyesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Lütfi İnan ve Yeşilyurt Belediyesi Kültür İşler Müdürü Muaz İçen katıldı.

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, 8 aya yakın süren hazırlıkların tamamlandığını söyledi. 2 gün sürecek olan sempozyuma tüm Malatyalıları davet eden Başkan Yardımcısı Şahin, "20-21 Kasım günleri arasında edebiyat dünyasının en saygın isimleri arasında yer alan, mütefekkir, şair ve yazar Sezai Karakoç’un fikirlerinin, düşüncelerinin, şiirlerinin ve yazılarının geniş açıdan değerlendirileceği çok önemli bir sempozyum düzenleyeceğiz. 20 Kasım Cuma günü saat 09.30’da Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayacak olan sempozyuma tüm Malatyalıları bekliyoruz. Ülkemizin geldiği konum itibariyle artık belediyecilik sadece yol, kaldırım yapıp, kanalizasyonla uğraşmak değildir. Tabi ki bu çalışmalar bizim asli görevlerimiz arasındadır ancak gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sosyal belediyeciliğe büyük önem vermekteyiz. Bu tür kültürel etkinliklere de ayrı bir önem veren Başkanımız Hacı Uğur Polat’ın talimatıyla Atatürk Kültür Merkezi ve İnönü Üniversitesi’yle ortaklaşa düzenlediğimiz sempozyum için 7-8 aydır sürdürdüğümüz hazırlıkları tamamladık. 35’e yakın akademisyen ve bilim adamı 2 gün boyunca Sezai Karakoç ile ilgili edindikleri deneyimleri, bilgileri ve üzerinde çalıştıkları tezleri Malatyalılarla paylaşacaklar. Kendi alanlarında önemli deneyimlere sahip çok değerli fikir ve bilim adamlarını Malatya’da ağırlamaktan onur ve gurur duyacağız. Sempozyumun çok faydalı ve verimli geçmesini bekliyoruz” dedi.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlhan Erdem ise, “Geçen Mart ayında Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile bir görüşmemiz esnasında Sezai Karakoç’u çok önemsediğini, böylesine önemli fikir adamıyla ilgili sempozyum düzenlenmesini isteyince bizler de seve seve kabul ettik. Sezai Karakoç, dünya, Türkiye ve bizler için önemli bir şahsiyettir, ülkemizin önemli aydınlarından bir tanesi. Başkanımızın bu talebi üzerine harekete geçerek akademik bir alt yapı oluşturduk ve hangi konuda Sezai Karakoç’la ilgili sempozyum yapılabilir diye bir istişare grubu oluşturduk ve sonucunda Sezai Karakoç’un edebiyatçı kişiliği ve şairliğiyle ilgili bir çok çalışmanın yapıldığını gördük. Fakat Sezai Karakoç’un fikir dünyasıyla ilgili bir sempozyum düzenlenmediğini görünce bizler de Sezai Karakoç’u bu fikri ve düşünce yapısıyla ki onun 1960’lı 1970’li yıllarda isimlendirdiği ve bir medeniyet tasavvur olarak önümüze koyduğu ‘Diriliş’ başlığı altında bir sempozyum yapılmasını uygun gördük. Karakoç belli bir medeniyet tasavvuru olan, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu önemli düşünürlerden bir tanesidir, bu düşündüğü medeniyetin sıkıntılar içerisinde olduğunu o yıllarda tespit ediyor ve yeniden üstün bir medeniyete dönüşeceğini diriliş kavramıyla ifade ediyor, böylelikle bu kavram hepimiz için bir yön ve istikamet haline geliyor. 35 bilim adamı, akademisyen, yazar ve araştırmacı sempozyuma katılacak. Sempozyumun bitimin de 31 bildirim sunulacak” diye konuştu.

Sempozyumun ilk gün oturumlarının Kongre ve Kültür Merkezi’nde, ikinci gün oturumlarının Ramada Otel’de yapılacağını kaydeden Doç. Dr. Erdem,7-8 aydır ön hazırlıkları yapılan sempozyumun düzenlenmesinde en büyük desteği veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür etti. Gelecek yıllarda da şartlar oluştuğu taktirde bu sempozyumları devam ettirmekten yana olduklarını sözlerine ekleyen Doç. Dr. İlhan Erdem, bir gazetecinin “Bildirileri kitap haline getirmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna, “Böyle bir projemiz var, Atatürk Kültür Merkezi’yle görüşme halindeyiz, bu kurumun yayıncılık tarafından istifade etmek istiyoruz. Böylesine önemli bir çalışmanın yazıya dönüştürülmesi bizler için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 108
Bu Ay : 3552
Toplam : 3552

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom