Büyükşehir'den Aşure İkramı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Taştepe Mahallesinde bulunan Metin Emiroğlu Lisesi’nde aşure ikramı yapıldı.

Büyükşehir'den Aşure İkramı Malatya Haber

Aşure ikramına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut; Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, şube müdürleri; okul idareci, öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Metin Emiroğlu Lisesi Müdürü Metin Benli, Aşure programının düzenlenmesinden dolayı Malatya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ise, yaptığı konuşmada öğrencilerin eğitim hayatının sağlık sıhhat ve huzurla geçmesini temenni ederek, “Aşure, içerindeki çeşitlilik gibi ülkemizin birlik beraberliğine yönelik hep bir arada bulunma vurgusu yapan törensel bir teamül, gelenektir. Etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyor, öğrencilerimizin eğitim hayatında başarılar diliyorum” dedi.

Aşure’den alınacak en büyük ders: Sevgi, muhabbettir

İl Müftüsü Ümit Çimende, Aşure ve Muharrem Ayının önemini anlattığı konuşmasında şunlara yer verdi:

“Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde, inanç ölçülerimiz içerisinde Muharrem Ayının çok önemli bir yeri var. Muharrem Ayı, hikmetli ve ibretli bir aydır. Hikmetli bir aydır; insanlık tarihinde ve İslam tarihinde çok önemli olayların vuku bulduğu bir aydır. Bununla birlikte Ramazan Ayının orucunun dışında Peygamberimizin oruç ibadetini önemsediği bir aydır. İbretli bir aydır; Sevgili Peygamberimizden sonra O’nun ciğerparesi, O’nun bize emanet ettiği, miras bıraktığı Ehl-i Beyt’inden başta torunu Hz. Hüseyin Efendimiz; ‘Cennet çiçeklerinden benim reyhanım’ diye tarif ettiği Hz. Hüseyin Efendimizin ve 70’in üzerinde bir Ehl-i Beyt’in Şehit edildiği Kerbela olayının vuku bulduğu bir aydır.

Tarihimizdeki bir takım olayları iyi bilmek bizi birbirimize daha çok yaklaştıracaktır. Bakın ne güzel Ecdadımız Aşure geleneğini oluşturmuş. Bize atalarımız çoklukta vahdeti öğretmiş; çoklukta birliği öğreterek demişki ‘ne kadar çok olursanız, değişik olursanız, farklı renkte olursanız olun ama aşure gibi bir araya gelip tadı, lezzeti oluşturun; sevgi, muhabbeti ortaya koyun’. Aşureden bizim alacağımız en büyük ders bu olmalı.”

Müftü Çimen’in konuşmasının sonunda dua yaptığı etkinlikte, daha sonra katılımcılara aşure ikram edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 799
Bu Ay : 7945
Toplam : 7945

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom