Turist Rehberleri Battalgazi'yi Gezdi

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası tarafından düzenlenen 4 günlük gezi kapsamında Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde bulunan rehberler, Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi mekanlarını gezdi.

Turist Rehberleri Battalgazi'yi Gezdi Malatya Kültür-Sanat

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası tarafından düzenlenen 4 günlük gezi kapsamında Malatya’ya gelen Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu ve beraberindeki rehberler, Battalgazi Belediyesi’ne ait Tur Otobüsü ile Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi eserleri gezerek, bilgi aldı. İlk olarak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü rehberi Bülent Korkmaz’ın rehberliğinde Arslantepe Höyüğü’nü gezen kafile, Arslantepe’nin mutlaka UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası geçici listesinden asıl listeye alınması gerektiğine dikkat çekti. Arslantepe Höyüğü’nün tur organizatörleri tarafından mutlaka dikkate alınması gereken bir yer olduğunu belirten kafile, daha sonra Eski Malatya Mahallesi’nde bulunan Sanat Sokağı, Kervansaray ve Ulu Cami’yi gezdi. Heyet, burada Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Karakuş ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri tarafından karışlandı. Gezi sonrası habercilere geziyi değerlendiren Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’nın tarihi eserlerin ayağa kaldırılması noktasında önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, “Konu Battalgazi ilçesinin yalnız tarihi yerlerini değil, özellikle burada Battalgazi Belediyesi’nin tarihe, sanata ve kültüre vermiş olduğu önemi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu hanın her köşesi bir sanat merkezi olmuş. Özellikle Battalgazi Belediyesi’ni kutlamak istiyorum. Birçok tarihi yeri gezerken, sanatın ihmal edildiğini görüyoruz. Battalgazi’de sanat ve kültür sanki bir bütünmüş gibi ön plana çıkararak öyle bir ruhla bu işi kucaklamışlar ki sanki burayı yakında bir sanat evi, sanat patlaması ve turizm merkezi haline getirmek için canla başla yüreklerini ortaya koyarak çalışıyorlar” dedi.

Mehmet Severoğlu ve beraberindeki rehberler, Malatya programı kapsamında Tarihi Malatya Evi Nostalji’de eğlence programına katıldı. Burada müzik eşliğinde eğlenen heyet, güzel bir akşam geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Karakuş, Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu ve beraberindeki rehberleri Malatya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu’na teşekkür ediyorum. Daha önceleri de Battalgazi Belediyemizi ziyaret etmişlerdi. Bugün de kendilerini misafir ettik. İnşallah Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde geçici listeden asıl listeye geçmesinde yurt içinde ve yurt dışında gelecek ziyaretçilerimizi gezdirerek güzel bir tanıtımla katkı sunacaklarına inancımız tamdır. Misafirimiz olduklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Mehmet Severoğlu ise Battalgazi ilçesinin tarihi ve kültürel miras anlamında çok zengin olduğunu belirterek, “Başkanımızla üç ay önce bir toplantı yaptık. Bu konuda neler yapabileceğimizi konuştuk. Yalnız Arslantepe değil Battalgazi’nin tümünü bu konuda faydalandırmak istiyoruz. Zaten Arslantepe UNESCO asıl listesine geçecektir. Ama Battalgazi’ye turistlerin gelmesi gerekiyor. Battalgazi’de kültürel miras çok büyük. Bununla birlikte yalnız kültürel miras değil, gurme ve gastromiyi de buna eklemek istiyoruz. Çünkü Malatya mutfağı muhteşem. Bunu paylaşmak gerekiyor. Maalesef Malatya ve Battalgazi bugüne kadar bundan yeteri kadar faydalanamamış, göz ardı edilmiş. İnşallah birlikte el ele vererek bu eksikliği gidereceğimizi umuyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 108
Bu Ay : 7745
Toplam : 7745

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom