Kent Estetiği Kurulu Oluşturuldu

Kentte her türlü görüntü kirliliğini engellemek üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Estetik Kurulu oluşturuldu.

Kent Estetiği Kurulu Oluşturuldu Malatya Haber

Mevcut yerleşim veya yeni açılan yerleşim alanlarında şehrin estetiği, tarihi ve doğal değerlerine uygun ilke kararları alarak, meydan, bulvar, ana cadde, ana yollar ve sokaklarda, ilgili ve yetkili birimlerin katılımıyla çözüm üretmek, görüş bildirmek ve kararlar almak suretiyle kentte her türlü görüntü kirliliğini engellemek üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Estetik Kurulu oluşturuldu.

Mimarlık, mühendislik, kent tasarımı, peyzaj mimarlığı gibi çeşitli meslek kuruluşları ile çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcilerinden oluşan Kent Estetik Kurulu çalışmalarına başladı. Başkanlığını Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar’ın yaptığı Kent Estetik Kurulu ilk toplantısını yaptı. Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu’nda yapılan ilk toplantıya, Büyükşehir Belediyesinin ilgili daire başkanlıkları ve şube müdürlükleri, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi temsilcileri, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası temsilcileri ile Kent Konseyi temsilcisi katıldı.

KURULUN GÖREVLERİ

İlk toplantısını yaparak çalışmalara başlayan Kent Estetik Kurulu’nun şehirde görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi noktasında önemli görevleri bulunuyor. Bu konuda kurulun görevleri şu şekilde sıralanıyor:

“Reklam ve tanıtım tabelaları, kent mobilyaları gibi ögelerin tip şekil ve niteliklerini belirlemek ve bu konularda görüntü kirliliğini önlemek. Ana bulvar, meydan, cadde, yeşil alanlar, otoparklarda ve her türlü yapı düzenlemesinde (asfalt, kaldırım vb) eksiklik ve aksaklıkların giderilmesini sağlamak.

Bulvar cadde meydan ve parklarda bulunan kentsel donatıların konum ve tasarımları hakkında görüş bildirmek. Yeni yapılacak yapılar ve mevcut yapıların tadilatında; cephe çatı, renk, malzeme ve çevre düzeni açısından inceleme yapmak, uygunluk görüşü vermek ve bu konularda temel esaslar belirlemek. Talep edilen veya kurulca belirlenen konularda ilke kararları almak. İlçe estetik komisyonlarının çalışmalarını incelemek.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 219
Bu Ay : 219
Toplam : 219

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom