Karaosmanoğlu Darende'yi Gezdi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın misafiri olarak Darende’ye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçede bulunan tarihi ve kültüler mekanları gezdi.

Karaosmanoğlu Darende'yi Gezdi Malatya İlçe

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve beraberindekiler, ilk olarak Somuncu Baba Külliye'sini ziyaret etti. Burada Külliye hakkında Camii İmamı Musa Tektaş'tan bilgiler alan heyet, daha sonra Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri'nin türbelerini ziyaret etti. 

Külliye içerisinde bulunan Özel Somuncu Baba Tanıtım Merkezi'ni gezen heyet, Darende kültürü ve tarihini yansıtan eserleri de inceledi. Külliyedeki gezisini tamamlayan Başkan Karaosmanoğlu, “Hulusi Efendi Vakfı'nın kazandırdığı güzel hizmetleri yerinde görmek ve yaşamaktan büyük mutluluk duydum” dedi.

Darende'yi, Somuncu Baba'yı, Hulusi Efendi Vakfı'nı daha önce duyduğunu fakat gelip görme fırsatını bulamadığını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, Anadolu medeniyetinin en güzel şehirlerinden birinin de Malatya olduğunu söyledi. 

İbrahim Karaosmanoğlu, “Malatya’ya gelip de Darende'de Somuncu Baba Hazretleri'ni ziyaret etmemek olmazdı. Darende, Anadolu İslam medeniyetinin en güzel örneklerinden bir tanesi. Somuncu Baba ile burası manen aydınlanmış. Külliyenin mimari ve estetik yapısı bizi adeta kucaklıyor. Buradaki manevi havayı teneffüs etmekten, yapılan hizmetleri görmekten ayrıca mutluluk duyduk. Somuncu Baba Hazretleri'nin neseb-i âlisinden gelen Hulusi Efendi Hazretleri'nin adına kurulu olan vakfın burada yürüttüğü çalışmalar ile İslam'a ve insana hizmetin en güzel örneğini müşahede ettim. Bir belediyeci gözüyle her karesini kendime örnek alarak ayrılıyorum ve en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek için plan yapacağım” şeklinde konuştu.

Tohma Kanyonu, Balıklı Kuyular, Kudret Havuzu, Hamidiye Çarşısı, Günpınar Şelalesi gibi alanları da gezen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser'in Tiryandafil Otel'de verdiği öğle yemeğine katıldı. Yemek sonunda Başkan Eser, Karaosmanoğlu'na büyük mutasavvıf ve Divan Şairi Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri'nin "Nasihat" tablosunu hediye etti. Başkan Karaosmanoğlu da ziyaretleri anısına Eser'e çini işlemeli vazo hediye etti. Heyet daha sonra ilçeden ayrıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 585
Bu Ay : 1320
Toplam : 1320

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom