Mousavi Üniversitede Konferans Verdi

D-8 Ülkeleri Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen "Küresel Rekabete Entegrasyonda D-8'in Rolü" konulu konferansta konuştu.

Mousavi Üniversitede Konferans Verdi Malatya Haber

Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu'ndaki etkinliğe Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Recep Karabulut, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. D-8'in Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluştuğunu söyleyen Mousavi, D-8'in 1997 yılında merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan önderliğinde oluşturulduğunu belirtti. D-8 ülkelerinin tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarları ile önemli konumda olduklarını belirten Mousavi, “D-8 girişiminin başlatılmasındaki amaç, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar oluşturmak ve çeşitlendirmek. Uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmak, daha iyi hayat şartları sağlamak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmektir” diye konuştu.
D-8 kapsamındaki işbirliğinin sektörel bazda yürütüldüğünü ifade eden Mousavi, “Bu kapsamda Türkiye sanayi, sağlık ve çevre, Bangladeş kırsal kalkınma, Endonezya yoksullukla mücadele ve insan kaynakları, İran bilim ve teknoloji, Malezya finans, bankacılık ve özelleştirme, Mısır ticaret, Nijerya enerji, Pakistan tarım ve balıkçılık alanındaki işbirliği çalışmalarını koordine etmektedir. D-8'in daimi sekretaryası İstanbul'dadır" dedi. 
Konferansın sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi'ye Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ kristal plâket verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 803
Bu Ay : 7600
Toplam : 7600

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom