Malatya'da D-8 Konferansı

D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali MohammadMousavi, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından organize edilen “Küresel Rekabete Entegrasyonda D-8’in Rolü” başlıklı konferansta konuştu.

Malatya'da D-8 Konferansı Dünya

D-8 Genel Sekreteri Üniversitemizde Konferans Verdi

D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali MohammadMousavi’nin verdiği konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Recep Karabulut, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Konferans Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

D-8 (Developing 8 Countries / Gelişmekte Olan Sekiz Ülke)’in, 8 üye ülkeden oluşan bir uluslararası kuruluş olduğunu belirterek konuşmasına başlayan D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali MohammadMousavi, bu sekiz ülkenin Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluştuğunu söyledi. D-8’in, 1997 yılında merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan önderliğinde oluşturmuş bir organizasyon olduğunu ifade eden Mousavi, “D-8 üyeleri, tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından ötürü kendi bölgelerinde önemli konum arz etmektedirler.

D-8 girişiminin başlatılmasındaki amaç, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar yaratmak ve çeşitlendirmek, uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmak, daha iyi hayat şartları sağlamak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmek ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmektir. D-8, kurucu üyelerinin kompozisyonunun da yansıttığı gibi, bölgesel olmaktan çok küresel bir kuruluştur. D–8 kapsamındaki işbirliği, esas itibariyle sektörelbazda yürütülmektedir.

Bu kapsamda; Türkiye sanayi, sağlık ve çevre, Bangladeş kırsal kalkınma, Endonezya yoksullukla mücadele ve insan kaynakları, İran bilim ve teknoloji, Malezya finans, bankacılık ve özelleştirme, Mısır ticaret, Nijerya enerji, Pakistan tarım ve balıkçılık alanındaki işbirliği çalışmalarını koordine etmektedir. D-8’in daimi sekretaryası İstanbul’dadır.” dedi.

Konferansın sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali MohammadMousavi’ye Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, kristal plâket verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 817
Bu Ay : 1335
Toplam : 1335

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom