MASKİ'den 19 Milyonluk Dev Yatırım

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Malatya merkezde yapılacak olan su, kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattı alt yapı çalışmaları için temel atma töreni gerçekleştirildi.

MASKİ'den 19 Milyonluk Dev Yatırım Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya merkezde yapılacak olan 19 milyon TL’lik su, kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattı alt yapı çalışmaları için temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Bülent Tüfenkçi ve Nurettin Yaşar, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, MASKİ Genel Müdür yardımcıları ile çok sayıda davetli katıldı.

"GELECEK 50 YILINI PLANLIYORUZ”

Törende konuşan MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, MASKİ’nin Malatya merkezin yanı sıra Malatya genelinde su ve kanalizasyon alt yapısı ile ilgili hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi. Özdemir, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak 2014 yılını kurumsal yapılanma yılı olarak geçirdik. 2015’in ilk altı ayında Malatya’nın gelecek 50 yılını planlayacak şekilde ihtiyaçları belirleyip onunla ilgili projeleri hayata geçirmeye ve alt yapımızı oluşturmaya çalıştık. 2015-2019 yılları arasında ihtiyaçlara göre planlanan projeye yönelik alt yapı çalışmasının gerçekleştirdik ve 2015’in ikinci yarısından itibaren bu yatırımları yapmaya başladık.

2014-2016 yıllarını kapsayacak şekilde Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın destekleriyle Malatya’ya yakışacak bir şekilde 242 Milyon TL’lik yatırımın çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Bu çalışmanın yaklaşık 7 Milyonluk kısmını 2014 yılında gerçekleştirdik. Toplam da 105 kilometrelik içme suyu ve kanalizasyon hattını hayata geçirdik. 2015 yılında ise yaklaşık 207 kilometre içme suyu, 155 kilometre kanalizasyon, 7 kilometre yağmursuyu drenaj hattı olmak üzere toplam da 360 kilometrelik ve yaklaşık maliyeti 28 Milyon TL’lik işi tamamlamış durumdayız. Bugün 39 kilometresi içme suyu, 36 kilometresi kanalizasyon, 30 kilometresi yağmursu olmak üzere toplam da 105 kilometrelik hatta ulaşan 10 adet işin 19 Milyon TL’lik yatırımın temelini atıyoruz” dedi.

“HER YERDE ÇALIŞMA VAR”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, il genelinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Polat, “Büyükşehir Belediyemiz ve MASKİ’yle birlikte bu projeye adım atmamız Malatya’mız için büyük bir kazanımdır. Yeşilyurt Belediyesi olarak Yeşilyurt bölgemizdeki bize ait sokak ve caddelerindeki drenaj hatlarına ortak olduk. Ama projenin bütünü MASKİ’mizin. Malatya’mızda ve ilçelerimizde her alan, görüldüğü gibi inşaat alanına dönmüş durumda. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halkımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“10 YILDA YAPILAMAYANI 2 YILDA YAPTIK”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da MASKİ’nin yaptığı çalışmalar hakkında genel bilgiler verdi. Kentte 10 yılda yapılamayan hizmeti 2 yılda gerçekleştirdiklerini anlatan Çakır, “MASKİ, kurulduğu ilk günden itibaren vatandaşımızın rahatlığı için çalışıyor. Malatya genelinde yatırımlarına devam ediyor. Yeni yapılan alt merkezlerimizde çalışmalarımızı yapıyoruz. Daha önce kanalizasyon hatları ile sorun çözülmeye çalışılıyordu. Şimdi ise suyun tahliyesi için drenaj hatları yapıyoruz. Çalışmalarımız farklı bölgelerde devam ediyor. Belediyeciliğin temeli kabul edilen imar ve alt yapı çalışmalardan dolayı Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. MASKİ bir taraftan yapılanmaya devam ederken bir yandan da alt yapı çalışmalarına devam ediyor. Uzun vadeli ihtiyaca göre tüm projeleri tamamlamış olduk.

Önümüzdeki yıl için 188 milyon TL’lik yatırımın bir kısmını ihale ettik bir kısmını ise ihale ederek yatırımlarımıza başladık. 10 yılda yapılamayanı biz iki yılda yapmış olacağız. Biten ve devam eden projelerimizle birlikte 250 milyon TL’lik yatırımı 2016 yılı ile birlikte yapmış olacağız ki bu yatırım gerçekten rakamsal olarak ta metraj olarak ta işin ne kadar devasa olduğunu ortaya koyuyor. Malatya genelinde bütün ilçelerimizin alt yapılarını yeniliyoruz” dedi. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Özellikle büyükşehir olduktan sonra İl Özel İdare ve İl Genel Meclisi’nin görev alanı büyük şehre devroldu. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyemizin yükü de artmış oldu. Bunun bilinci ile belediyemiz en güzel şekilde çalışmalarına devam ediyor. Malatya’nın büyükşehir olması her siyasetçinin rüyasıydı. Bu yıl özellikle il merkezi başta olmak üzere ilçelerimizde alt yapı çalışmaları bizim göğsümüzü kabarttı. Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yönetimine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

SUYA DİKKAT ÇEKTİ

Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise “İçerisinde yaşayanların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla bir yerleşim alanında yapılacak olan çalışmaların başında altyapı hizmetleri gelmektedir. Kuşkusuz altyapı çalışmalarının en başında da su ve kanalizasyon hizmetleri gelmektedir. Çünkü insan hayatının sağlıklı idamesi için en önemli unsur sudur. Kentlerdeki hızlı nüfus artışına ve ekonomik faaliyetlere bağlı olarak gerek içme suyu, gerek kanalizasyon ve yağmur suyu hattı bakımından çok daha ciddi tedbirler alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla suyun çok çabuk kirlenebildiği göz önüne alındığında ve ıslah çalışmalarının da yeterli olmaması durumunda önemli sorunlarla karşılaşılacağı muhakkaktır. Bu nedenle yağmur suları, kentsel ve tarımsal atıklar, kentsel yüzeysel akıntılar için gerekli tedbirlerin alınması hayati önem arz etmektedir. Bu anlamda su ve kanalizasyon idarelerinin bu gibi hizmetleri daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent açısından son derece kıymetlidir” şeklinde konuştu. Daha sonra Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen’in okuduğu duanın ardından kurdele kesimi gerçekleştirilerek tören tamamlandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 41
Bu Ay : 776
Toplam : 776

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom