Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve Malatya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Keskin, kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2015 tarihinde başlayacağını belirterek, sürücülerin kış lastiği eksikliklerini gidermesi konusunda uyarıda bulundu.

Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı Malatya Haber

MESOB ve Malatya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Keskin, kış lastiği uygulamasına 1 Aralık'ta başlanılacağını söyleyerek, sürücüleri uyardı. Kış lastiği bulunmayanların eksikliklerini tamamlamasını isteyen Keskin, “1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yük ve yolcu taşımacılığı yapan bütün ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle şehirler arası taşımacılık yapan ve şehirler arası trafiğe çıkma ihtimali olan tüm ticari araç sürücülerimizin, 1 Aralık öncesinde tüm eksikliklerini gidermesi ve uygulamaya hazır olmaları gerekmektedir. Sürücülerimiz kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçlarla trafiğe çıkmaları halinde 519 lira ceza ile karşı karşıya kalacaklardır” şeklinde konuştu.

“ZORUNLULUK DEĞİL, BİR SORUMLULUKTUR”

Kış lastiği zorunluluğu olmayan araçların sürücülerine de seslenen Başkan Keskin, kar lastiğinin zorunluluk değil sorumluluk olduğunu ifade etti. kış lastiği bulunmayan araçların trafiğe çıkmamasını isteyen Keskin, “Uygulama her ne kadar ticari araç sürücüleri için geçerli olsa da, özel araç sürücüleri de mutlaka kar lastiği takmalıdır. Kış şartlarındaki kaza ihtimalleri karşısında kar lastiği takılması aslında bir zorunluluk değil, bir sorumluluktur. Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığı belirtilmektedir.

Bu nedenle hem ticari araç sürücülerimizin, hem de vatandaşlarımızın kış şartlarında kar ve buzdan kaynaklı kaza ihtimallerine karşı duyarlı ve hazırlıklı olmalıdır, araçlarına kış bakımı yaptırmalıdırlar. Kar lastiklerinin kullanılmasının yanında mutlaka araçlarda zincir de bulundurulmalıdır. Kışın yollarda sadece ticari araçlar bulunmuyor. Yol denetimlerinde ticari araçların kış lastiğine bakılmamalı, özel araçlar da bu konuda denetime tabi tutulmalıdır. Çünkü kış aylarında şehirlerarası yollarda özel araçlardan kaynaklı çok sayıda ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının da meydana geldiği de bir gerçektir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 764
Bu Ay : 6744
Toplam : 6744

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom