Yoksa Seçim Tanıtımı Eşit Olmaz

Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkçe bilmeyen ve okur-yazar olmayan tüm seçmenlere sağlıklı şekilde seçime katılmaları ve oy kullanabilmeleri için eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapılması yönünde YSK’ya Tavsiye Kararı gönderdi.

Yoksa Seçim Tanıtımı Eşit Olmaz Türkiye-Dünya

Kamu Denetçiliği Kurumu, seçimler kapsamında hazırlanan eğitim filmlerinin herkesin Türkçe ya da okuma yazma bildiği varsayımı ile hazırlandığı, Yüksek Seçim Kurulu’nun, (YSK) kendileri gibi anadili Kürtçe olan ve Türkçe bilmeyen seçmenleri dikkate almadığını bu nedenle diğer seçmenlerle eşit bilgilenme haklarının ihlal edildiği iddiasıyla gelen şikâyet başvurusunu haklı buldu. Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkçe bilmeyen ve okur-yazar olmayan tüm seçmenlere sağlıklı şekilde seçime katılmaları ve oy kullanabilmeleri için eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapılması yönünde YSK’ya Tavsiye Kararı gönderdi.
Şikâyet başvurusunda ilgili dernek, her vatandaş gibi yardıma ihtiyaç duymaksızın oylarını kullanmak istedikleri, eğitim filmlerinin Türkçe dışındaki dillerde de hazırlanmasının kendi iradelerini yansıtma konusunda yardımcı olacağı belirtilerek bu tür eğitim videolarının yayınlanması talebi ile iki seçmenin YSK’ya başvurduğunu, ancak YSK'nın taleplerini reddettiğini belirtti. İlgili dernek, uluslararası hukuk ve ulusal hukuk tarafından güvence altına alınan seçme hakkının kullanımı noktasında hak ihlallerinin önüne geçilmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.
Şikâyet başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Ulusal mevzuat hükümleri ile uluslararası hukuk kuralları göz önünde bulundurulduğunda, YSK’nın, tüm seçmen kitlesi için oy verme süreci hakkında anlaşılır yöntemler ile bilgilendirme çalışması yapması devletin pozitif yükümlülüklerinin gereği olduğu, fakat bu hizmetin, eşitlik ilkesi çerçevesinde yürütülmesinin önemli olduğu değerlendirmesinde bulundu. Oy kullanma usulü de dâhil seçim süreciyle ilgili kamuoyunu bilgilendirici çalışmaların yapılması ve bu çalışmaların Türkçe dışındaki dillerde de hazırlanmasının insan haklarının gereği olduğunu vurgulayan Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, seçmenin tercihini özgür iradesiyle belirlemesi ve sandığa yansıtabilmesi için kamu makamlarının gerekli tedbirleri alması gerektiğinin altını çizdi.
Yaptığı incelemeler sonucu şikâyet başvurusunu haklı bulan Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Türkçe bilmeyen ve okur-yazar olmayan tüm seçmenlere sağlıklı şekilde seçime katılmaları ve oy kullanabilmeleri için eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapılması, bu bağlamda? kamu spotu, filmler, yayınlar gibi yöntemler kullanılarak önümüzde yapılması muhtemel ve YSK’nın denetiminde yapılacak genel ve yerel seçimlerde makul sürede bu faaliyetlerde bulunmaları yönünde yeni bir işlem tesisi hususunda Yüksek Seçim Kurulu'na tavsiyede bulunulmasına karar verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 456
Bu Ay : 6436
Toplam : 6436

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom