Tarımsal Faaliyetler Değerlendirildi

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, ziraat odaları başkanları ile tarımsal faaliyetlerin değerlendirdiği toplantı yaptı.

Tarımsal Faaliyetler Değerlendirildi Malatya Haber

Müdür Selvi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Şinasi Özdemir ve tüm İlçe Ziraat Odaları başkanları ile 2015 yılı tarımsal faaliyetlerinin ele alındığı değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının açış konuşmasını yapan Malatya Ziraat Odaları Birliği Başkanı Yunus Kılınç, “2015 yılı tarım açısından bol ve bereketli bir yıl olarak geçti. Fakat ilkbahar erken donlarından dolayı kayısıda yüzde 50-60’lara varan zarar meydana geldi. Zarar gören üreticilerimiz devletimizin desteği ile bir miktar da olsa kayıplarını telafi edebildiler. Yağışların yeterli olmasının hububat ve diğer meyve ürünlerini olumlu etkilediğini söyleyebiliriz. Bu toplantıda mevcut durum tespiti ile önümüzdeki yıllarda nasıl bir tarım ve hayvancılık stratejisi izlememiz gerekeceğini ele alacağız. Sağ olsunlar İl Müdürümüz ve kurumu her zaman olduğu gibi bugün de yanımızda” dedi. Selvi ise, “Tüm Ziraat Odalarımızın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi bizleri hem mutlu ediyor, hem de ileri ki dönemler için planlanacak olan tarımsal faaliyetlerden dolayı umutlandırıyor. Malatya’mızın iklim ve toprak yapısı olarak tarımsal faaliyetleri yürütme açısından ne kadar uygun olduğunu biliyoruz. Buna göre ürün çeşitliliği açısından neler yapabileceğimizi tartışmamız lazım. Mesela susuz kurak arazilerimizi değerlendirmek adına bu yıl üreticilerimizi aspir bitkisi üretimine teşvik etmeliyiz diye düşünüyorum. Bölgesel olarak ürün çeşitliliğimizi arttırırsak, ileri ki yıllarda kayısıda meydana gelebilecek zararları minimize etmiş oluruz. Böylece üreticilerimiz aile bütçelerine katkı sağlayacak ürün çeşitliliğine kavuşmuş olacaktır” şeklinde konuştu. Son olarak söz alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Şinasi Özdemir, “Malatya Ziraat Odaları olarak her zaman birlikteliğiniz diğer illerimize de örnek olabilecek niteliktedir. Sizlerin Malatya’nın tarımsal sorunlarını masaya yatırıp, eksiklikleri hep beraber tespit etmesi, başarıyı da beraberinde getirecektir. Bizler de yapacağınız çalışma ve projelerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Daha sonra İlçe Ziraat Odaları Başkanları teker teker söz alarak, ilçelerinde tespit ettikleri sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 729
Bu Ay : 4527
Toplam : 4527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom