Tarihi Geleceğe Taşımak

Başkan Polat, “Tarih kokan evlerimizi gelecek nesillere taşımaya özen gösteriyoruz”

Tarihi Geleceğe Taşımak Malatya İlçe

Yeşilyurt Belediyesi, ilçenin tarihi ve kültürel miraslarını korumak, yıpranmaya yüz tutmuş konakları sağlamlaştırmak adına başlattığı restorasyon çalışmalar kapsamında planlamaya aldığı beş evin kamulaştırma işlemlerine hız verdi.

Yeşilyurt’un tarihi yerleşim alanları ve konakların restorasyonuna önem verip, ilçenin tarihi yapısı ve doğal yaşam alanlarının korunmasına öncülük eden Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın talimatıyla İmar İşleri Müdürlüğü Ekipleri, Hıroğlu Mahallesi Adıyaman Caddesinde bulunan beş evin yapısal durumunu inceleyerek teknik bir rapor hazırladı. Yeşilyurt Belediyesi Encümen’in de alınan karar ve hazırlanan rapor sonrasında Malatya Valiliğine yapılan başvuru ile “Koruma Amaçlı İmar Planı Kentsel Sit Alanı” bölgesinde bulunan tarihi tescilli evlerin kamulaştırılması talep edildi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, tarihi evlerin koruma altına alınmasının görevleri olduğunu belirterek, tarihi, kültürel bakımından zengin olan evlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Belediyenin Kasım Ayı Meclis Toplantısında tarihi evlerin kamulaştırılmasına yönelik Plan ve Bütçe Komisyonu gönderilen dosya üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Polat, Yeşilyurt’un tarihi dokusunu koruyan bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını kaydetti.

POLAT, “KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA FONUNA BAŞVURU YAPILDI”

Yeşilyurt’un tarihi özelliklerini yansıtan ev ve yaşam alanlarını koruma altına aldıklarını ifade eden Başkan Polat, “Gündüzbey kasabasına doğru giderken ağırlıkla tarihi binaların olduğu Hıroğlu Mahallesinin hem cadde hem de bu tarihi evlerin tamamına yönelik bir restorasyon çalışmasına başladık. Mahallemizde bulunan dört evin kamulaştırma kararını Encümen kararıyla çıkarttık. Planlamaya alınan diğer evler tescilli olmadığı için meclise getirmek durumunda kaldık.

Plan ve Bütçe Komisyonumuz bunu değerlendirir analizini yapar, konuyla ilgili karar önümüzdeki mecliste çıkmış olur. Tarihi konak ve evlerin restorasyon çalışmalarına ödenek sağlayan kültür değerlerini koruma fonuna bizde katkıda bulunuyoruz, fon üzerinden talebimizi yaptık. Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra tarihimizi yansıtan bu evlerimizin dış yüzeyleri güzel olmasına rağmen iç kısımlarında ciddi sıkıntılar var. Evlerin taşıyıcı sistemini güçlendirip, boya ve diğer eksiklerini gidereceğiz. Restorasyon çalışmalarından sonra bu evlerimiz daha güzel bir görüntüye kavuşacaktır” dedi.

Yeşilyurt’un tarihi dokusuna önemli kazanımlar sağlayacak restorasyon çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Başkan Polat, “Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu bölgenin tarihi yapısını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Burayı doğal cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi. 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 183
Bu Ay : 7820
Toplam : 7820

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom