İHH'dan Suriye İçin Yardım Çağrısı

İHH Malatya Şubesi, Suriye’de gıda sıkıntısı çeken siviller için yardım çağrısında bulundu.

İHH'dan Suriye İçin Yardım Çağrısı Malatya Haber

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, dernek binasında açıklama yaparak, Suriyeliler için yardım çağrısında bulundu. Başkan Ömer Derin, “Rus uçaklarının Suriye’ye müdahalesinden sonra binlerce insan evlerini bırakarak, kaçtılar. Göç dalgasından sonra tam bir dram yaşanan bölgeye acil erzak yardımı yapılması gerekiyor. Mart 2011’de başlayan iç savaşta bugüne kadar yaklaşık 250 bin kişi hayatını kaybetti. 6 buçuk milyon insan kendi ülkesinde mülteci konumuna düşerken, 4 milyon kişi ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

İç savaş sebebiyle çatışmalardan kaçarak sınır bölgelerine sığınan mülteciler ve Suriye halkının yardıma ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Suriye'de korunmaya ihtiyacı olan insan sayısı 13 buçuk milyona ulaştı. Son 10 ayda bu rakam 1,2 milyon arttı. Yardıma ihtiyacı olanlardan 6 milyonu çocuklardan oluşuyor. Bunun yanında son günlerde yaşanan gelişmelerden sonra günde Türkiye'ye 100 bine yakın mülteci girişi oldu" dedi.

Suriye'de acil olarak un ve çeşitli erzağa ihtiyaç olduğunu belirten Derin, “Orada kardeşlerimizin açlıktan ve sefaletten ölmesine seyirci kalamayız. Bir ekmeğin 17 Türk lirasına çıktığı Suriye'de acil erzak ve una ihtiyaç var. 2 buçuk milyona yakın mülteci kamplarda bulunuyor. İnsani Yardım Vakfı olarak 16 kampımız var. Bu kamplarda 50 bin kişinin yiyecek, giyecek, barınma ve bakım ihtiyaçları gideriliyor. 10 tane mobil fırınlar da dahil olmak üzere fırınlarımız var. Bu fırınlarda günde toplam 2 milyon ekmek üretilmektedir.

Lojistik merkezlerimiz ve depolarımız bulunmakta. Suriye içinde de desteklediğimiz fırınlar bulunmakta ve bunların içindeki un stokları şu anda bitmek üzere. İHH olarak, Suriye halkının bu dramına sessiz kalmadık ve kalmayacağız. Suriye'deki halkın yaralarına merhem olmak için il genelinde, diğer il ve ilçelerimizde acil yardım için çağrıda bulunacağız. Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine insanı yardım kampanyası başlattık. Tüm duyarlı Malatyalı kardeşlerimizi, oradaki kardeşlerimize destek olmak için bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 743
Bu Ay : 5937
Toplam : 5937

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom